Diety odchudzające Kuchnia

Jak prowadzić dzienniczek odchudzania?

Dzienniczek odchudzania pomoże Ci kontrolować swoją dietę, wytrwać w nowym sposobie odżywiania oraz zobaczyć postępy w zrzucaniu wagi. W jaki sposób prowadzić dziennik odchudzania?

Dzienniczek odchudzania pomoże Ci kontrolować swoją dietę, wytrwać w nowym sposobie odżywiania oraz zobaczyć postępy w zrzucaniu wagi. W jaki sposób prowadzić dziennik odchudzania?

Motywacja dla odchudzania

Zapisywanie wszystkich kroków diety i postępów w odchudzaniu działa niezwykle motywująco na każdego, kto się tego podejmie. Na kartce papieru czarno na białym widać jakie efekty przynosi konkretna dieta. Dzięki temu dużo łatwiej jest wytrwać w swoich postanowieniach żywieniowych oraz kontrolować, czy przyjęta strategia naprawdę działa. Aby dzienniczek naprawdę zadziałał należy wypełniać go codziennie, regularnie oraz najlepiej na początku ustalić swój cel – osiągnięcie konkretnej wagi czy wymiarów, poprawa zdrowia, zwiększenie kondycji itp.

Dziennik odchudzania

W dzienniczku odchudzania powinny znaleźć się informacje na temat osoby odchudzającej się – początkowa waga, wzrost, wskaźnik BMI, a także wymiary. To ważne, aby oprócz ważenia się również mierzyć zgubione centymetry. Przy wysiłku fizycznym nie tylko spala się tkankę tłuszczową, ale także buduje się masę mięśniową. To dlatego czasem waga stoi w miejscu, a i tak gubimy centymetry w pasie czy biodrach. Oprócz początkowych informacji (czyli sprzed rozpoczęcia diety) należy przynajmniej raz w tygodniu uzupełniać dane. W ten sposób dobrze widać jakie są postępy w odchudzaniu.

Dokumentacja diety

Jedną z najważniejszych części dzienniczka odchudzania jest dokumentacja przebiegu diety. Zapisujemy dzień po dniu składniki wszystkich posiłków. Można je uzupełnić o wartości kaloryczne, aby wiedzieć ile dziennie kalorii pochłaniamy.

Najlepiej szczerze i solidnie prowadzić takie obserwacje, ponieważ może to pomóc w regulowaniu diety lub odkryciu swoich błędów żywieniowych. Takie błędy należy podkreślać w dzienniczku i wystrzegać się ich w przyszłości. Warto także prowadzić zapis aktywności fizycznej. To nie tylko motywuje do większego wysiłku, ale pomaga także na tym polu wystrzegać się błędów. Niekiedy zdarza się, że ilość treningów jest niewspółmierna z ilością przyjmowanych kalorii – a co za tym idzie grozi to powikłaniami zdrowotnymi.

Dziennik odchudzania można bez problemu założyć w zwykłym zeszycie. Można także skorzystać z jednej ze stron internetowych, które proponują zapisywanie postępów diety, albo ściągnąć wzór dzienniczka na swój komputer. Każdy sposób jest dobry by utwierdzić się w zdrowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej.

Komentarze

Emilly27k

9 lat temu

Artykuł ciekawy, ale nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać i w ilu ilościach jedliśmy dany posiłek. Pomysł na dzienniczek poda mi się.

Zostaw komentarz