Prawie każdy doświadczył jej przynajmniej raz w życiu. Zgaga to uczucie pieczenia w gardle, w klatce piersiowej – najczęściej zlokalizowane za mostkiem, odczuwane zwłaszcza podczas przełykania lub po posiłku. Co jest jej przyczyną i jak jej zapobiegać?

Zgaga Może występować raz w miesiącu lub rzadziej ale zdarza się, że jest odczuwana codziennie znacznie pogarszając komfort życia.

Zgaga jest najczęściej objawem choroby refluksowej, w której dochodzi do patologicznego zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku. To właśnie ta drażniąca zawartość żołądka jest przyczyną dolegliwości, takich jak pieczenie w gardle, czy też ból zamostkowy.

Zazwyczaj dolegliwości nasilają się podczas schylania się po posiłkach, zwłaszcza obfitych, tłustych, lub napojach gazowanych lub alkoholowych.

Przypadłość tę mogą wywoływać również niektóre leki, w tym kardiologiczne czy też stosowane w leczeniu astmy. Jest też dość powszechna w ciąży. Najczęstszą jednak przyczyną jest otyłość.

Zgaga jest objawem dość charakterystycznym i nie wymaga specjalistycznej diagnostyki. W większości przypadków wystarczy wywiad lekarski, by postawić właściwe rozpoznanie.