Jak praktykować podróż w głąb siebie
Cristina Gottardi z Unsplash

Podróż w głąb siebie pozwala lepiej poznać własne potrzeby i deficyty. Jednak nie zawsze jesteśmy gotowi na to, aby ją odbyć. Choć stanowi źródło ekscytujących doświadczeń, to czasem dostarcza też trudnych emocji. Współczesny świat nie służy wrażliwości, gdyż premiuje osoby, które potrafią się znieczulić na przejawy okrucieństwa i opanowały umiejętność twardego lądowania. Jak praktykować podróż w głąb siebie w tych niesprzyjających okolicznościach?

Spis treści:

  1. Dlaczego odblokowanie emocji jest tak ważne w drodze do poznania siebie samego?
  2. Czemu służy zamrażanie emocji?
  3. Jak praktykować podróż w głąb siebie?
  4. Co daje podróż w głąb siebie?
  5. Jak poznać własne preferencje? Jaką rolę odgrywa w tym procesie uważność?

Dlaczego odblokowanie emocji jest tak ważne w drodze do poznania siebie samego?

Podróż w głąb siebie stanowi swego rodzaju proces, dlatego wiele osób odczuwa zniechęcenie. Żyjemy w ciągłym biegu, dlatego przywykliśmy do szybkich rozwiązań. Gdy jakiemuś zagadnieniu trzeba poświęcić więcej uwagi, pojawia się problem.  Podróż w głąb siebie można odbyć tylko wówczas, gdy towarzyszy nam ciekawość oraz wrażliwość. Osoby, które nie wykazują zainteresowania wewnętrznymi przepisami, są niegotowe do udania się w nią. Nie wszyscy ludzie potrafią też w sobie odblokować emocje. Często ich wypieranie ułatwia życie, przynajmniej na pewien czas. Gdy nie konfrontujemy się z nimi celowo, próbując złapać oddech, a po jakimś czasie do nich powracamy, przyjmujemy postawę adaptacyjną. Niestety, wciąż wiele osób spycha trudne emocje na margines świadomości. Ich tłumienie jawi się jako jedyne słuszne rozwiązanie.

Czemu służy zamrażanie emocji?

Zamrażanie emocji to dziś powszechna praktyka. Współczesny świat nie wspiera osób wrażliwych, wręcz przeciwnie, ciągnie ich na dno. Gdy widzimy przejaw okrucieństwa, zdajemy sobie sprawę, że na wojnie zabijani są niewinni ludzie, często nie potrafimy się pozbierać. W rezultacie wyłączamy wiadomości lub się na nie znieczulamy. To normalna strategia adaptacyjna. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak praktykować podróż w głąb siebie, musisz otworzyć się na swoją wrażliwość. Nie oznacza to jednak, że powinnaś śledzić informacje napływające ze świata, jeśli te wpędzają cię w stany depresyjne. Warto otworzyć wrażliwość na to codzienne doświadczenia, które stają się twoim udziałem.

Jak praktykować podróż w głąb siebie?

Zagłuszanie emocji i tłumienie wrażliwości przybiera różną postać. Jedni oglądają kolejny sezon popularnego serialu, drudzy biorą w pracy nadgodziny. Jednak każda strategia ma ten sam cel. Ma oddalić nas od niewygodnych myśli. Czasem te dotyczą nas samych, kiedy indziej pojawiają się w związku z bliskimi nam ludźmi. Tymczasem warto się z nimi skonfrontować. Dostrzec, z czego one wynikają i do czego prowadzą. Np. jeśli odczuwasz dyskomfort w związku z nawiązaną współpracą, zapytaj samą siebie, z czego on wynika. Może się okazać, że ta kooperacja generuje duże koszty emocjonalne, gdyż trafił się trudny klient, który wykazuje ponadprzeciętną skłonność do krytyki. Jednak jest on równie wymagający dla samego siebie. Poprawia bowiem własne sugestie. Praca z perfekcjonistą bywa ciężka szczególnie dla osób wysoko wrażliwych, które bardzo mocno biorą do siebie każde słowo krytyki. Czasem warto selekcjonować współprace, aby skupić się tylko na tych, które wprowadzają atmosferę rozwoju i satysfakcji.

Co daje podróż w głąb siebie?

Podróż w głąb siebie wymaga wrażliwości, a jej ujawnienie odwagi. Jednak bez niej nie da się poznać samego siebie. Otwierając się na wrażliwość, mogę zauważyć, że chętnie wykonuję zadania, w których widzę głębszy sens, a związane z nimi wymagania są jasne. To odkrycie umożliwia dalszy rozwój. Dzięki niemu można selekcjonować podejmowane zlecenia oraz zracjonalizować nieprzyjemne emocje, które towarzyszą realizacji niektórych z nich.

Jak poznać własne preferencje? Jaką rolę odgrywa w tym procesie uważność?

Mogłoby się wydawać, że podróż w głąb siebie zawsze dotyczy kwestii trudnych. Tymczasem może ona sprzyjać odkryciu przyjemności. Dzięki niej dostrzegasz potrawy, które służą twojemu organizmowi i układowi trawiennemu. Poznajesz też materiały i kroje ubrań, które są przyjemne dla twojej skóry i nie odwracają uwagi od wykonywanych obowiązków. To wszystko wiele wnosi do twojego życia i pozwala uczynić je lepszym.