Jak pozbyć się wzdęć

Wzdęcia to nieprzyjemne, subiektywne doznanie związane z zaleganiem w jelitach nadmiernej ilości gazów. Zagadnienie dotyczy prawie każdego człowieka na jakimś etapie życia w zależności od diety, stylu życia oraz czynników, na które nie mamy bezpośrednio wpływu. Uczucie pełności, nadmierne oddawanie gazów czy ból brzucha to najczęściej manifestujące się symptomy wzdęć. Co można zrobić, aby złagodzić te objawy? Jak pozbyć się wzdęć?

Skąd bierze się powietrze zalegające w jelitach?

Istnieją 2 główne źródła obecności gazów jelitowych:

  • Fermentacja bakteryjna wewnątrz układu pokarmowego.
  • Połykanie powietrza razem z pokarmem.

Występujące w jelicie bakterie gnilne prowadzą własny metabolizm przyczyniający się do powstawania gazów jelitowych, między innymi metanu oraz dwutlenku węgla. Do prowadzenia procesów biochemicznych, skutkujących powstaniem problemu ze wzdęciami, bakterie wymagają pokarmu. Składnikami pokarmowymi szczególnie pobudzającymi wzrost bakterii oraz ich metabolizmu są proste węglowodany, trudno albo wcale niewchłaniające się przez ściany jelita. Do takich oligosacharydów zaliczają się między innymi stachioza, werbaksoza oraz słodziki, takie jak ksylitol. Pokarmy bogate w te cukry to między innymi: cebula, kapusta, grzyby, kalafior, brukselka, algi morskie, czosnek oraz szparagi. Dostarczanie dużej ilości glukozy, sacharozy oraz fruktozy w słodyczach również bardzo mocno wspiera metabolizm fermentacyjnych bakterii, co sprzyja powstaniu problemu ze wzdęciami.

Połykanie powietrza z pokarmem zazwyczaj zdarza się podczas nieuważnego, szybkiego jedzenia. Nie tylko sposób jedzenia ma tutaj znaczenie, równie istotny jest rodzaj przyjmowanego pokarmu. Do wzrostu pochodzącego z zewnątrz jelit zalegającego w przewodzie pokarmowym powietrza mocno przyczynia się spożywanie napojów gazowanych. Uwalniany z napoju gaz powoduje wzrost ilości powietrza zalegającego w jelitach. Palenie wyrobów tytoniowych to kolejny czynnik zwiększający ryzyko połykania powietrza do przewodu pokarmowego.

Na czym polega leczenie wzdęć?

W pozbyciu się problemów ze wzdęciami należy zastanowić się nad swoimi nawykami żywnościowymi oraz stosować leczenie objawowe w razie potrzeby. Leczenie objawowe polega na zastosowaniu leków. Często używanym lekiem o wysokiej skuteczności oraz bardzo dobrym profilu bezpieczeństwa jest symetykon zawarty w leku Espumisan. Działanie preparatu polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego bąbli zalegającego powietrza, co pozwala na ich rozpuszczenie lub zmniejszenie. Wpływa to pozytywnie na zmniejszenie objawów związanych ze wzdęciami.

Leczenie przyczynowe polega zazwyczaj na zmianie diety. Wyeliminowanie lub zmniejszenie spożycia wymienionych wcześniej składników pokarmowych zazwyczaj pozwala na uniknięcie pojawiania się wzdęć związanych z nadmierną ilością gazów w jelitach. Innymi sposobami na leczenie przyczynowe są: regularne uprawianie rekreacyjnego sportu, spacery oraz inny umiarkowany wysiłek fizyczny.

Wzdęcia mogą być pierwszym z objawów związanych z zespołami zapalnymi jelit np. z chorobą Leśniowskiego-Crohna. W przypadku zaniepokojenia swoim stanem zdrowia warto udać się do lekarza, szczególnie w przypadku współwystępowania gorączki lub krwawych stolców.