Zdrowie

Sposoby na łagodzenie zmian w jamie ustnej

Sposoby na łagodzenie zmian w jamie ustnej

Zmiany powstające w jamie ustnej zwykle pojawiają się niespodziewanie i mogą w znaczący sposób utrudniać jedzenie, picie, a nawet mówienie. Przyczyn ich występowania może być wiele i czasem ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Wśród nich znajdować się mogą czynniki infekcyjne – wirusy, bakterie i grzyby – ale również mogą mieć związek z chorobami ogólnoustrojowymi. Podłoże zmian może być także wyłącznie mechaniczne. Szeroki wachlarz przyczyn powoduje niemałe problemy terapeutyczne, gdzie z uwagi na znaczny dyskomfort bardzo ważne jest szybkie i skuteczne leczenie.

Po pierwsze: higiena jamy ustnej

Chcąc nie dopuścić do powstania uciążliwych zmian w jamie ustnej, bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Dotyczy to zwłaszcza dolegliwości, w których znaczną rolę odgrywają bakterie. To właśnie przez bakterie namnażające się w szczelinach zębów powstaje większość schorzeń jamy ustnej, np. zapalenie dziąseł. Dlatego zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo każdorazowo należy pamiętać o nitkowaniu przestrzeni zębowych oraz płukaniu jamy ustnej płynami o działaniu antybakteryjnym.

Po drugie: odpowiednia dieta

Składniki odżywcze zawarte w diecie mają bardzo znaczący wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Niedobór niektórych witamin, takich jak: C, D, witaminy z grupy B, a także makroelementów: wapnia czy kwasu foliowego, może skutkować chorobami zębów, przyzębia, dziąseł, języka lub podniebienia. Racjonalne odżywianie powinno opierać się na jak największym spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego, jedzenia mało przetworzonego i opartego na świeżych składnikach. Należy ograniczyć także konsumpcję pożywienia ostro przyprawionego i bardzo gorącego, co w znaczącym stopniu może podrażniać błonę śluzową jamy ustnej.

Po trzecie: kontrole stomatologiczne

Najlepszym sposobem skutecznego przeciwdziałania zmianom w jamie ustnej są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. To właśnie dzięki czujnemu oku specjalisty jesteśmy w stanie w odpowiednim czasie podjąć leczenie i zapobiec dalszemu rozwojowi dolegliwości.  Zaleca się, aby wizyty odbywały się co najmniej 2-3 razy w roku. Należy także kontrolować ilość kamienia nazębnego, który gromadzi się na powierzchni zębów. Stanowi on poważne zagrożenie dla stanu zdrowia dziąseł i powinien być systematycznie usuwany w profesjonalnym gabinecie.

Po czwarte: leczenie powstałych zmian

Nie wolno bagatelizować zmian pojawiających się w jamie ustnej. Wśród nich mogą znajdować się: owrzodzenia (tzw. afty), rany spowodowane przygryzieniem błony śluzowej, pierwsze oznaki zapalenia dziąseł, infekcje grzybicze czy manifestacje różnych chorób układu pokarmowego (np. choroba Crohna, celiakia). W każdym niepokojącym przypadku należy skierować się do lekarza, który przepisze odpowiednie leczenie. Natomiast jeżeli zmiany są spowodowane znanym czynnikiem, np. urazem mechanicznym, lub jak w przypadku aft i owrzodzeń – są bardzo bolesne, warto sięgnąć po łagodzące środki farmakologiczne, tj. Anaftin żel, który szybko łagodzi ból izolując zmianę od czynników drażniących i wspomaga gojenie owrzodzenia. W przypadku gdy uszkodzenia w jamie ustnej są liczne, można sięgnąć po produkty w formie płynu do płukania jamy ustnej zwierające kwas hialuronowy, aloes czy wyciągi z rumianku i szałwii – z łatwością pokryje wszystkie zmiany nawet w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej łagodząc dolegliwości.

Komentarze (5)

thalia

11 miesięcy temu

Coś dla mnie, często miewam pleśniawki…

gigi

11 miesięcy temu

Dobrze, że istnieją środki na afty dostępne bez recepty.

eleni

11 miesięcy temu

Dobrze, że istnieją takie produkty przyspieszające gojenie się owrzodzeń.

ana_bella

11 miesięcy temu

Dobrze, że istnieją takie środki łagodzące ból.

narcyza

11 miesięcy temu

Aft nie należy bagatelizować, teraz mamy sporo środków na pleśniawki, które możemy nabyć bez recepty.

Zostaw komentarz