Sekrety kosmetyków Uroda

Jak powstają perfumy?

Perfumy to nic innego jak roztwory substancji zapachowych w alkoholu. Jednak proces tworzenia perfum wcale nie jest taki prosty. Jaki wygląda tworzenie nowych zapachów?

Perfumy to nic innego jak roztwory substancji zapachowych w alkoholu. Jednak proces tworzenia perfum wcale nie jest taki prosty. Jaki wygląda tworzenie nowych zapachów?

Trochę historii

Perfumy towarzyszą nam od tysięcy lat. Początkowo były to substancje wytwarzane z olejków eterycznych i używane w rytuałach religijnych. Później wonne olejki zaczęto stosować powszechnie – do kąpieli i codziennej pielęgnacji. W świecie antycznym (w Grecji i Rzymie) perfumy były na porządku dziennym do tego stopnia, że perfumowano nawet przedmioty, ubrania i zwierzęta. Prawdziwy przełom w wytwarzaniu perfum nastąpił dzięki muzułmanom, którzy stworzyli pierwszy aparat do destylacji perfum oraz później – w XIV w. – kiedy do produkcji zaczęto dodawać alkohol. Kolejnym sukcesem, który pozwolił rozpowszechnić perfumy na większą skalę, było zastosowanie syntetycznych składników zapachowych w XX w.

Alchemia zapachu

Komponowanie zapachów to jeden z najtrudniejszych etapów produkcji perfum. Aby zgrać ze sobą wszystkie substancje zapachowe tak, by powstała wyjątkowa i piękna nuta potrzeba prawdziwego talentu. Najbardziej utalentowani kompozytorzy zapachów, czyli tzw. „nosy”, potrafią tworzyć receptury perfum w oparciu o konkretne wymagania. Zapachy dla kobiet lub mężczyzn, dla osób młodych, zapachy zmysłowe albo energiczne to dla nich nie problem. Receptury perfum są tajne, co zapobiega ich kopiowaniu. Można mieć pewność, że na targu nie znajdziemy tanich perfum o jakości markowych zapachów.Co „siedzi” w perfumach

Składniki perfum możemy podzielić na trzy rodzaje: substancje naturalne, składniki pochodzenia zwierzęcego oraz substancje otrzymywane syntetycznie. Najdroższe i najbardziej luksusowe perfumy powstają tylko z naturalnych składników – prawdziwych kwiatów, z których uzyskuje się olejki eteryczne. Warto dodać, że aby wyprodukować 1 kg naturalnych olejków eterycznych potrzeba aż 5 ton płatków kwiatów. Aby wyprodukować dobry zapach potrzeba nawet kilkaset olejków różnego rodzaju.

Łączenie składników

Produkcja perfum polega na połączeniu w odpowiednich proporcjach składników, według receptury przygotowanej przez twórcę perfum. Proporcje zależą od tego, czy w ostateczności chcemy osiągnąć perfumy, wodę perfumowaną czy wodę toaletową. Składniki kompozycji zapachowej miesza się z alkoholem i wodą, dodając substancje utrwalające zapach. Następnie perfumy muszą „poleżakować”, aby wszystkie składniki dobrze się utrwaliły i aby zapach stał się jednolity.

Tworzenie perfum trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

M.Witczak

Komentarze

eve

5 lat temu

swietny artykuł ,troche historii i ciekawostek

Zostaw komentarz