Kobiece dolegliwości Zdrowie

Jak złagodzić objawy PMS?

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi średnio co druga kobieta. Na kilka lub kilkanaście dni przed miesiączką rozpoczyna się prawdziwe piekło. Jak sobie radzić w tym trudnym czasie?

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego cierpi średnio co druga kobieta. Na kilka lub kilkanaście dni przed miesiączką rozpoczyna się prawdziwe piekło. Jak sobie radzić w tym trudnym czasie?

Co to jest PMS?

Mniej więcej na tydzień przed miesiączką zaczynasz się dziwnie zachowywać. Wszystko cię drażni, z równowagi wyprowadza cię najmniejsze głupstwo, potrafisz się rozpłakać, choć zwykle panujesz nad emocjami. Bolą cię piersi, głowa pęka, a całe ciało robi się dosłownie spuchnięte. To tylko najbardziej popularne i najczęściej występujące symptomy PMS (premenstrual syndrome).

Każda kobieta może przechodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego nieco inaczej. Lekarze odkryli aż 150 różnych objawów PMS. Choć to bardzo popularny temat męskich docinków, z PMS naprawdę nie ma żartów. Niektóre kobiety przeżywają tak potworne cierpienia, że potrzebna jest im fachowa pomoc.

Jak sobie pomóc?

Dolegliwości psychiczne i fizyczne można złagodzić, wystarczy o siebie zadbać. Podstawową kwestią jest zmiana diety na bogatą w pełnowartościowe białko i witaminy A, C, E, B6 oraz magnez (można przyjmować suplementy diety) oraz naturalne środki moczopędne – natkę pietruszki, rzeżuchę. Trzeba wyeliminować cukry proste (słodycze wykluczone!) i sól, ograniczyć kawę, herbatę, alkohol. Warto pić kefiry i maślanki, które regulują układ trawienny.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, wybierz gorzką czekoladę. W czasie PMS staraj się unikać stresów i trudnych decyzji, postaraj się więcej odpoczywać, wysypiać się (minimum 8 godzin). Pomóc może również aktywność fizyczna, która podnosi poziom endorfin we krwi. Wypróbuj działanie ziołolecznictwa, np. melisy, wiesiołka, a także aromaterapii.

Co powie lekarz?

Jeśli dolegliwości są naprawdę poważne, warto wybrać się do ginekologa. PMS jest normalną przypadłością, która zdarza się bardzo często, dlatego nie ma obaw, że lekarz niepoważnie potraktuje opowieści o huśtawkach nastroju. Ginekolog może zlecić badanie poziomu hormonów, przeprowadzi też dodatkową diagnostykę, by upewnić się, że dolegliwości nie są związane z inną chorobą. Leczenie PMS jest zależne od rodzaju i nasilenia objawów.

Lekarz może wypisać leki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, moczopędne lub środku uspokajające. W łagodniejszych stanach może polecić dostępne bez recepty leki stosowane w dolegliwościach spowodowanych PMS. Ginekolog może także zasugerować rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dzięki pigułkom poziom hormonów stabilizuje się, a wszystkie przykre objawy napięcia przedmiesiączkowego znikają.

PMS to horror dla wielu kobiet. Problem jest bardzo poważny i może prowadzić nawet do depresji i myśli samobójczych. A jakie Wy macie sposoby na walkę z PMS?

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *