Jak odchudzać się mądrze

Nadwaga i otyłość to coraz bardziej powszechne zjawiska we współczesnym społeczeństwie. Nie da się oprzeć wrażeniu, że liczba osób z nadprogramowymi kilogramami znacznie przewyższa liczbę osób zmagających się z nadwagą jeszcze kilkanaście lat temu. Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się m.in. w przetworzonej żywności, niehigienicznym stylu życia, braku aktywności fizycznej czy ignorancji pierwszych oznak zbyt szybkiego przyrostu masy ciała.

Odchudzanie to bardzo złożone i czasochłonne przedsięwzięcie, na które decyduje się znaczna część społeczeństwa, jednak nie każdy może ostatecznie pochwalić się zadowalającymi wynikami. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się restrykcyjne diety, a nawet głodówki, które „gwarantują” ekspresowe odchudzanie. Jednak czy takie postępowanie można uznać za rozsądne? Odchudzać się należy przede wszystkim z głową, słuchając swojego ciała i nie narażać go na uszczerbek na zdrowiu. Zatem jak się mądrze odchudzać?

Mądre odchudzanie: eliminacja niezdrowych nawyków

Dodatkowe kilogramy nie biorą się znikąd. Najczęściej są one efektem wieloletnich praktyk godzących w wygląd naszej sylwetki oraz stan zdrowia. To, czego dorobiliśmy się przez lata nie da się pozbyć w miesiąc, jednak im szybciej zmienimy swoje złe przyzwyczajenia, tym szybciej rozprawimy się z nadwagą czy otyłością. Warto zatem wyłączyć ze swojej codziennej diety wysoko przetworzoną żywność pełną konserwantów i „pustych kalorii”, wyeliminować słodkie, gazowane napoje, a także zapomnieć o fast-foodach dostarczających do naszego organizmu tony tłuszczu i węglowodanów. Jesteśmy tym, co jemy, dlatego warto zacząć szanować swoje zdrowie, bo potem może być już trochę za późno.

Zobacz także: http://ilovepoland.pl/ksiazki-kulinarne-a-dietetyczne-gotowanie/

Mądre odchudzanie: zbilansowana dieta

Wiele osób wzbrania się przed rozpoczęciem odchudzania z bardzo prostego powodu – dieta przywodzi na myśl negatywne skojarzenia. Dieta jednak wcale nie musi być nudna i bez smaku, wystarczy, że racjonalnie podejdziemy to zmiany nawyków żywieniowych. W poradniku Aldony Sosnowskiej-Szczuki, „Możesz jeść wszystko! Zdrowe odżywianie. Fakty i mity” autorka podkreśla znaczenie rozsądnego podejścia do tematu zdrowego odżywiania. W poradniku znajdziemy nie tylko cenne wskazówki dotyczące zdrowej diety, ale również odpowiedzi na pytania najczęściej pojawiające się pytania odnośnie odchudzania, m.in. dlaczego pomimo stosowanej diety nie tracimy tyle kilogramów, ile byśmy chcieli.

Mądre odchudzanie: regularne posiłki

W natłoku codziennych obowiązków ciężko znaleźć czas na spożywanie posiłków z optymalną częstotliwością. Wbrew powszechnym opiniom, głodzenie się wcale nie przybliża nas do zgrabnej sylwetki, a wręcz przeciwnie – zwiększa ryzyko przytycia. Dlatego też warto zadbać o 4-5 posiłków dziennie. Dobrym rozwiązaniem są popularne ostatnio lunchboxy, które pozwalają zabrać ze sobą drugie śniadanie czy obiad do pracy, do szkoły, a nawet w podróż samochodem. Podjadanie między posiłkami jest jednym z największych wrogów odchudzania – ich miejsce powinny zająć pełnowartościowe dania zawierające bogactwo składników odżywczych, witamin i minerałów wspierających naszą walkę z nadprogramowymi kilogramami.

Na temat odchudzania dowiesz się więcej z książek dostępnych na tantis.pl