herbata ziołowa

Jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania organizmu jest naturalna detoksykacja przy pomocy ziół. Jest to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem najłagodniejszych sposobów oczyszczania. Detoksykacje może pomóc nam w pozbyciu się problemów o różnym podłożu występujących w naszym organizmie.

Detoksykacja organizmu pomoże nam zachować zdrowie na dłużej, można ją przeprowadzić przy pomocy ziół, których zadaniem jest przyspieszenie przemiany materii, a ponadto mają właściwości napotne oraz moczopędne. Mało osób wie, że zioła oczyszczające są w stanie zwiększyć produkcję i wydzielanie żółci, regenerują wątrobę oraz pobudzają pracę układu pokarmowego. Do ziół oczyszczających organizm należą: dziurawiec, mniszek lekarski, brzoza biała, fiołek trójbarwny, skrzyp polny, łopian większy.

Lecznicze właściwości ziół

Najbardziej popularnym ziołem stosowanym podczas detoksykacji organizmu jest fiołek trójbarwny, prawie każda nastolatka  zna jego zbawiennie właściwości, ponieważ jest doskonałym lekarstwem na uciążliwy trądzik. Fiołek trójbarwny ma ogromne właściwości moczopędne i napotne, dzięki czemu doskonale oczyszcza nasz organizm z toksyn.

 Jednym z najczęściej stosowanych przez kobiety ziołem jest skrzyp polny, krzemionka która znajduje się w tej roślinie wzmacnia naszą skórę, włosy i paznokcie. Napar ze skrzypu polnego pomaga w stopniowym oczyszczeniu organizmu dzięki czemu zmniejsza się nasz cellulit oraz działa dobroczynnie na opuchliznę.

Jedną z roślin posiadających największe właściwości oczyszczających jest mniszek lekarski, idealnym okresem do spożywania naparów z tego zioła jest wiosna. Mniszek lekarski dzięki działaniom moczopędnym doskonale oczyszcza nasz organizm z toksyn. Ponadto obniża ciśnienie krwi, reguluje pracę układu pokarmowego oraz łagodząco wpływa na naszą wątrobę.

Rośliną, która bardzo delikatnie i łagodnie wpływa na nasze trawienie jest aloes. Sok z aloesu systematycznie wypijany przez co najmniej trzy miesiące pomoże nam oczyścić jelita oraz złagodzić objawy występujące podczas choroby wrzodowej.

Inną rośliną stosowaną w celu detoksykacji organizmu jest dziurawiec zwyczajny, często wykorzystywany przy problemach z żołądkiem już podczas leczenia. Działa odtruwająco, moczopędnie oraz pobudzająco na wydzielanie żółci w naszym organizmie.

skrzyp polnyPrawdopodobnie najczęściej stosowaną przez nas rośliną wykorzystywaną podczas oczyszczania organizmu jest pokrzywa. Posiada ona właściwości zarówno zdrowotne, jak i kosmetyczne. Jest ona doskonałym źródłem chlorofilu, garbników oraz witamin (K, C oraz B2). Pokrzywa tak jak większość ziół również wpływa na nasz organizm napotnie i moczopędnie, ponadto dzięki zawartości kwasu foliowego i chlorofilu zapobiega powstawaniu anemii. Dodatkowo przeciwdziała krwawieniom w obrębie układu pokarmowego.

Właściwości oczyszczające i lecznicze ziół występują dopiero podczas ich regularnego spożywania, najlepiej jest wypijać wybraną przez siebie mieszankę lub jedno konkretne zioło przez okres ok. 3 miesięcy. Większość ziół możemy zakupić w pobliskiej aptece, te rzadziej spotykane możemy znaleźć w stacjonarnym lub internetowym sklepie zielarskim. Najlepiej jednak, gdybyśmy wybrane zioła takie jak pokrzywa, mięta, skrzyp hodowały w własnym ogródku. Przed zastosowaniem wybranej mieszanki pamiętajmy jednak o tym, aby dokładnie zapoznać się z ich właściwościami, ponieważ niektóre źle dobrane połączenia mogą prowadzić do nieoczekiwanych skutków ubocznych.