Zdrowie

Jak nie popaść w panikę związaną z koronawirusem?

Jak nie popaść w panikę związaną z koronawirusem

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce bardzo szybko. Prawdopodobnie w najbliższych dniach odnotujemy 1000 osób zakażonych. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, teraz lekarz czy pielęgniarka mogą zostać przerzuceni do pracy w szpitalu na drugim końcu Polski, jeśli wymagać będzie tego sytuacja epidemiologiczna. Jak nie popaść w panikę związaną z koronawirusem?

Każdy może zarazić się koronawirusem

Koronawirus stanowi zagrożenie dla każdego z nas. Nieprawdą jest, że dzieci na niego nie chorują, a osoby młode bez chorób przewlekłych przechodzą infekcję łagodnie.  Koronawirus dotarł już do każdego z 16 województw. Odnotowuje się go w kolejnych powiatach i gminach. Musimy mieć świadomość, że każda osoba obca mogła mieć kontakt z nosicielem koronawirusa. Nawet jeśli oficjalnie w naszym mieście nikt nie potwierdził przypadku koronawirusa, to nie znaczy, że go nie ma. Może nie został jeszcze wykryty lub laboratorium dopiero bada próbkę od osoby zakażonej z naszego miasta.

Zachowaj bezpieczną odległość

Należy zachować szczególną ostrożność. Do sklepu wychodzić raz na kilka dni. Zachowywać w nim odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób. Po odejściu od kasy należy zdezynfekować dłonie lub umyć je w łazience w centrum handlowym.

Nie narażaj się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo

Nie róbmy imprez urodzinowych dla znajomych, nie spotykajmy się na grilla na działce. Jeśli możemy, pracujmy zdalnie. Nie dotykajmy klamek czy uchwytów w miejscach publicznych, a jeśli musimy to zrobić, to dezynfekujmy po tym ręce lub dotykajmy je za pomocą rękawiczki, woreczka czy chusteczki.

Nie bój się wychodzić na spacer, ale zachowaj rozsądek

Jednak nie popadajmy w panikę. Koronawirus nie rozprzestrzenia się aż tak intensywnie, że grozi nam podczas przebywania w domu. Możemy spokojnie uchylić okno, wyjść na spacer z dala od innych ludzi, robić zdjęcia otaczającej nas przyrodzie. Najmniej bezpieczne są zakupy, dlatego że nigdy nie wiemy, na kogo natkniemy się w sklepie. Wiele osób z objawami grypopodobnymi normalnie chodzi na zakupy, zdarzają się też uciekinierzy z kwarantanny. Dlatego miej oczy szeroko otwarte, gdy widzisz,  że zbliża się do ciebie ktoś, kto kaszle, weź szybko to, co musisz z danej alejki i przejdź do innej.

Paczki ze sklepów internetowych nie stanowią dużego zagrożenia

Możemy też spokojnie odbierać paczki ze sklepów internetowych, większość firm kurierskich nie wymaga teraz własnoręcznych podpisów. Wystarczy rozpakować daną rzecz i wyrzucić kopertę czy pudełko, w której ona do nas przyszła.

Uprawiaj sport

Możesz dalej uprawiać jogging na świeżym powietrzu czy grać z siostrą w badmintona w ogrodzie. Nie zarazisz się w ten sposób koronawirusem pod warunkiem, że siostra mieszka z tobą i też przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polska szybko wprowadziła zasady bezpieczeństwa

To bardzo smutne, że kilkaset osób jest w Polsce zarażonych koronawirusem, a kilka zmarło. Niemniej pamiętajmy o tym, aby nie panikować, bo skala tego zjawiska w stosunku do populacji Polski oraz liczby osób, które ostatnio wróciły z zagranicy, nie jest aż tak duża. Polska dość szybko wdrożyła dość duże obostrzenia, przez co jest w stanie opanować epidemię koronawirusa.  Jeśli wszyscy będziemy przestrzegać wprowadzonych zasad, być może w II połowie kwietnia wrócimy do względnej normalności.  Ważne jednak, aby po opanowaniu sytuacji nie otwierać od razu granic i nie znosić obowiązkowej kwarantanny, bo problem powróci szybciej, niż myślimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *