Styl życia

Jak przygotować się do home office?

Jak przygotować się do home office

Odkąd panuje epidemia koronawirusa, kto tylko może, swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii jest to możliwe i stosunkowo proste. Jak przygotować się do home office?

Po pierwsze, znajdź swoje miejsce

Musisz znaleźć miejsce, w którym będzie ci się wygodnie pracowało przy komputerze, gdzie nikt nie będzie ci w niczym przeszkadzał, a dokumenty będzie można swobodnie rozłożyć. Niektórzy pracują z łóżka, dają sobie pod plecy grubą, miękką poduszkę. Drudzy preferują pracę przy biurku, a trzeci wychodzą z laptopem na balkon. To, jakie miejsce wybierzesz, zależy od twoich upodobań oraz warunków mieszkaniowych. Nie ukrywajmy, dorosłe osoby rzadko mają w mieszkaniu swoje biurko.

Po drugie, pozbądź się rozpraszaczy

Niestety, w domu dużo trudniej skupić się na wykonywanych obowiązkach. Pół biedy, gdy mieszkasz sam, wtedy jedynie może rozpraszać cię sąsiad z wiertarką. Gorzej, gdy w mieszkaniu pozostają inni domownicy, którzy są głośni, bo sami nie pracują, lecz oglądają telewizję. Wtedy naprawdę można wyjść z siebie, bo ile można słuchać głośnych rozmów będących komentarzem do oglądanych właśnie wiadomości. W takich warunkach nie idzie się skupić na niczym.  Jednak prywatny telefon można zawsze wyciszyć, telewizor i radio wyłączyć, a stertę ubrań przyniesionych z suszarki czymś przykryć na czas pracy.

Po trzecie, zakomunikuj wyraźnie, by inni ci nie przeszkadzali

Nie każdy rozumie ideę home office. Wiele osób uważa, że skoro przebywasz w domu, to możesz normalnie rozmawiać. W związku z tym, że teraz niemal każdy się nudzi, zwłaszcza jak nie ma swoich stałych obowiązków, to chętnie zagaduje. Tylko zapomina o tym, że w ten sposób ci przeszkadza, bo ty masz, co robić. Warto wprost powiedzieć, że teraz pracujesz, jak skończysz, to pogadacie.

Po czwarte, jeśli przeszkadzają ci sąsiedzi, puść muzykę

O ile domownikom można zwrócić uwagę bez owijania w bawełnę, o tyle nie możesz wymagać od sąsiada, by był cicho. Ze względu na obecną sytuację i konieczność przebywania w domu, wiele osób rozpoczęło remonty i wzięło się za majsterkowanie. Odgłos wiertarki należy do szczególnie irytujących, zwłaszcza gdy piszesz artykuł lub starasz się odpowiedzieć na maila od klienta. Czasem możesz wesprzeć swoją koncentrację, puszczając głośno muzykę.

Po piąte, spisz sobie na kartce plan działania

Home office też wymaga odpowiedniej organizacji. Spisz sobie na kartce wszystko, co musisz dzisiaj zrobić i odhaczaj rzeczy, które już wykonałaś. To znacznie usprawnia pracę. Pozwala też utrzymać ład i w ogólnym zamieszaniu nie pominąć żadnej istotnej czynności.

Po szóste, pracuj w stałych porach

Nadaj konkretne ramy home office. Najlepiej, gdy będziesz pracować w tych samych godzinach co w biurze. Wówczas też łatwiej będzie ci przerwać pracę o konkretnej porze i przestawić się na tryb prywatny. Wiele osób, gdy pracuje w domu, nadrabia wszystkie zaległości kosztem czasu wolnego i swojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *