Jak dbać o długie włosy

Długie włosy uchodzą za kwintesencję kobiecości. Mężczyźni uwielbiają panie, które mogą pochwalić się puklami sięgającymi pasa. Nic tak nie działa na wyobraźnię faceta jak rozpuszczone, długie włosy. Warto jednak pamiętać, że wymagają one intensywnej pielęgnacji. Jak dbać o długie włosy?

Zawsze pamiętaj o odżywce do włosów

Długie włosy lubią się plątać, a rozplątywanie kołtunów zajmuje dużo czasu i niemal zawsze kończy się wyrwaniem włosów. Na szczęście można tego uniknąć, pamiętając o regularnym stosowaniu odżywki do włosów. Spraw sobie kosmetyk zawierający silikony, on zabezpiecza pukle przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto nadaje włosom gładkość i elastyczność, dzięki czemu unikamy powstawania kołtunów. Po każdym myciu głowy nakładaj odżywkę do spłukiwania. Jeśli masz problem z rozczesywaniem, nie szarp kosmyków, tylko spryskaj je odżywką bez spłukiwania.

Czasem zafunduj puklom olejowanie

Długie włosy potrzebują solidnej porcji składników odżywczych, a oleje roślinne stanowią ich bogactwo. Dlatego w miarę możliwości staraj się regularnie, np. raz w tygodniu, nakładać na długość swój ulubiony olej odpowiadający porowatości włosów. Po godzinie myjesz głowę szamponem i tym samym pozbywasz się resztek oleju.

Unikaj gumek z metalowymi elementami

Jeśli masz długie włosy, to z pewnością czasem chcesz je spiąć, aby zyskać na wygodzie. Niestety, nie każda gumka się sprawdzi. Unikaj tych cienkich, ponieważ włosy się o nie poplączą. Niewskazane są też gumki zawierające metalowe elementy, gdyż te przyczyniają się do mechanicznego uszkodzenia włosów. Najlepsze będą gumki typu plastikowe sprężynki, które nie powodują odgniotków podczas noszenia kucyka.

Nie stosuj zbyt często prostownicy i lokówki

Zarówno prostownica, jak i lokówka pozwalają zmienić skręt włosa dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury. Niestety, ta uszkadza włosy, które zawierają struktury białkowe. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z lokówki i prostownicy całkowicie. Po prostu nie nadużywaj tego rodzaju sprzętu, a gdy po niego sięgasz, stosuj kosmetyki termoochronne na bazie silikonów.  Profesjonalne modelki i aktorki często zmieniają fryzurę. Jednak robią to z głową. Pracują z profesjonalistami, którzy stosują kosmetyki termoochronne, które zapobiegają uszkodzeniu pukli podczas prostowania, jednocześnie unikają nastawiania urządzeń na najwyższe temperatury i korzystają z nowoczesnych prostownic.

Unikaj lakieru do włosów

W jego składzie znajdziesz bowiem alkohol, który wysusza włosy. Ponadto posklejane pukle trudno później rozczesać i domyć. Niestety, lakiery do włosów nie są najlepszą metodą utrwalania fryzury. Niemniej czasem, przed większym wyjściem, nie pozostaje nam nic innego. Stosuj je zatem z umiarem i na pewno nie spryskuj nimi codziennie swoich pukli.

Unikaj ciasnych upięć

Ciasne upięcia wyglądają super na zdjęciach, nic dziwnego, że same chcemy je wypróbować. Niestety, silne naprężenia włosa przyczynia się do osłabienia jego cebulek, co może w dalszej perspektywie skutkować wzmożonym wypadaniem włosów.  Owszem, czasem możesz zaszaleć z fryzurą, zwłaszcza gdy idziesz na wesele, ale na co dzień noś rozpuszczone pukle.

Szczotkuj włosy

Codziennie, najlepiej rano i wieczorem, szczotkuj włosy dobrze dobraną szczotką. Dzięki temu nadasz im blask, ale też pozbędziesz się kołtunów na etapie, gdy są one jeszcze dość łatwe do rozplątania. Później może być na to już za późno.

Jedz zdrowo

Orzechy, produkty pełnoziarniste, nabiał, jaja, pestki dyni i słonecznika. Wszystko to stanowi bogactwo składników odżywczych, bez których nie ma mowy o zdrowych, gęstych i lśniących włosach. Nie zapominaj o jedzeniu świeżych owoców i warzyw, gdyż one także dostarczają ci potrzebnych witamin i minerałów.