Zdrowie

Infekcja układu moczowego. Czym leczyć?

Infekcja układu moczowego. Czym leczyć

Bakterie to najczęstszy winowajca odpowiedzialny za zapalenia dróg moczowych u kobiet i mężczyzn. Infekcja może powodować bolesne zapalenia pęcherza moczowego, a nawet zapalenie nerek. Dlatego warto poznać sposoby na leczenie i profilaktykę popularnych infekcji dolnych dróg moczowych.

Zapalenia układu moczowego (ZUM) to częsta dolegliwość, na którą szczególnie narażone są kobiety. Dość łatwo jest się jej nabawić, a samo przechodzenie może być długie i bolesne. Ponadto infekcje dróg moczowych mają charakter nawracający, a nieleczone mogą prowadzić do groźnego zapalenia nerek. Dlatego warto dowiedzieć się, jak przeciwdziałać ZUM oraz jak można je leczyć z pomocą lekarstw, jakie oferuje apteka.

Infekcja dróg moczowych – czym jest?

Infekcja układu moczowego to zespół dolegliwości, których przyczyną jest zakażenie – najczęściej bakterią E.Coli (pałeczką okrężnicy). Powoduje ono dolegliwości takie jak częste oddawanie moczu, lecz jednocześnie małą jego ilość. Ponadto osoby borykające się z zapalenie układu moczowego skarżą się na pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a niekiedy także bóle podburza. Utrudnia to codzienne funkcjonowanie, a nieleczone zapalenie dróg moczowych ma charakter nawracający i długotrwały.

Zapalenie układu moczowego lubi kobiety

Choroba ta jest dość powszechna zwłaszcza u kobiet. Nasza budowa anatomiczna sprzyja przenikaniu bakterii z kału i okolic odbytu do ujścia cewki moczowej. Cewka kobiet jest też znacznie krótsza niż u mężczyzn – 4-5 cm, podczas gdy u Panów to ok. 15-20 cm, co ułatwia bakteriom przenikania do wnętrza organizmu. Co istotne zapalenia dróg moczowych dość łatwo jest się nabawić. Wystarczy wyziębić okolice nerek, ale zakażeniu sprzyjają też kontakty seksualny bez prezerwatywy, a nawet zbyt obcisła bielizna.

Drobnoustroje atakują najczęściej dolne drogi moczowe, jednak zdarza się, że mogą przeniknąć do nerek i spowodować ich ostrą infekcję. Wówczas konieczna jest hospitalizacji. Ponadto zapalenie układu moczowego może być powikłaniem przebytych i przewlekłych chorób, a także operacji przeprowadzonej w okolicach płciowych. nfekcja dolnych dróg moczowych dotyka także mężczyzn i niekiedy wiąże się ściśle z chorobą prostaty lub kamicą nerkową. Na zakażenie są także narażeni mężczyźni, którym założono cewnik.

Jak leczyć?

W przypadku ostrych zapaleń dróg moczowych należy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad, konieczne badania oraz zleci odpowiednią kurację, najczęściej farmakologiczną. Infekcje bakteryjne dróg moczowych leczy się często antybiotykami. Przeciwskazaniem do ich zastosowania jest ciąża, wymioty i nudności, a także wysoka gorączka. Z kolei jeśli infekcja zaatakowała nerki, lekarz skierują chorego do szpitala.

Z drobniejszymi zakażeniami można radzić sobie także w warunkach domowych. Popularnym lekiem na zapalenie dróg moczowych jest Furagina. Stosuje się ją jako lek przeciwbakteryjny skuteczny na wiele szczepów baterii atakujących układ moczowy. Jest to organiczny związek, który można stosować na ostre, przewlekłe oraz nawracające infekcje układu moczowego.

Komentarze (10)

gabi

1 tydzień temu

Dobrze wiedzieć, co mamy do dyspozycji w przypadku zapalenia pęcherza.

kalina

2 tygodnie temu

Dobrze, ze Furagina ma ta dobre działanie przeciwbakteryjne.

giulietta

2 tygodnie temu

Furagina szybko przynosi ulgę w przypadku infekcji układu moczowego.

lilia

2 tygodnie temu

Idealne rozwiązanie na zapalenie pęcherza moczowego.

agata

2 tygodnie temu

Pamiętam, że na pieczenie podczas oddawania moczu Furagina zawsze pomagała.

kinia

2 tygodnie temu

Warto wiedzieć, co pomaga na infekcje dróg moczowych, my, kobiety, często je łapiemy.

nina

3 tygodnie temu

Infekcje układu moczowego są dokuczliwe, warto mieć te tabletki w domu.

esme

3 tygodnie temu

Ja kiedyś często miałam infekcje drog moczowych, ten lek pomagal:)

niunia

3 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, po co sięgnąć, gdy dopadnie nas infekcja dróg moczowych. Dobrze, że ten produkt jest dostępny bez recepty.

agatha

3 tygodnie temu

Furagina jest najlepsza na infekcje układu moczowego.

Zostaw komentarz