W tych rzadszych przyczynach na pierwszym miejscu choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza zwężenie i uchyłki przełyku, nowotwory, refluks, marskość wątroby. Proszę jednak pamiętać, że jest to prawdopodobnie 1-2% wszystkich przypadków halitozy, czyli by na dzień dobry nie myśleć o najgorszym.

Przyczyną przykrego zapachu z ust może też być zaawansowana niewydolność nerek, choroby układowe powodujące nadmierną suchość w ustach, a także spożywanie pokarmów, zawierających substancje o przykrym zapachu, np. czosnku.

W diagnostyce przyczyn należy zawsze zacząć od dentysty i laryngologa, dopiero później diagnozować się pod kątem internistycznym. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy poza przykrym zapachem nie dolega nam nic więcej.

Niestety nie ma też uniwersalnego leku – w celu udanego leczenia trzeba znaleźć przyczynę zapachu. Na pewno jednak nie zaszkodzi częste picie płynów (by zapobiegać wysuszaniu jamy ustnej), mycie zębów po każdym posiłku i używanie gumy do żucia (większa produkcja śliny, oczyszczanie zębów i jamy ustnej), jak również płynów do płukania jamy ustnej.