Kobiece dolegliwości Zdrowie

Globulki dopochwowe

Globulki dopochwowe kojarzą się z antykoncepcją, ale nie zawsze używamy ich tylko do tego celu. Czym są i w jakich przypadkach lekarz może je wypisać? Jaki związek mają globulki dopochwowe z menopauzą?

Globulki dopochwowe kojarzą się z antykoncepcją, ale nie zawsze używamy ich tylko do tego celu. Czym są i w jakich przypadkach lekarz może je wypisać? Jaki związek mają globulki dopochwowe z menopauzą?

Czym są globulki dopochwowe?

Globulki dopochwowe to forma leku lub środka antykoncepcyjnego, w postaci przypominającej podłużne tabletki lub czopki. Globulki stosuje się dopochwowo, czyli wprowadzając głęboko do środka pochwy.

Najczęściej używa się ich przy różnego rodzaju infekcjach i naruszeniu naturalnej równowagi bakteryjnej pochwy. W formie globulek dopochwowych występuje także chemiczny środek antykoncepcyjny, który ma działanie plemnikobójcze. Antykoncepcyjne globulki są alternatywą dla pigułek hormonalnych i tradycyjnych prezerwatyw.

Globulki dopochwowe a menopauza

Kobiety przechodzące menopauzę borykają się z wieloma dolegliwościami, wśród których bardzo często występują zmiany w obrębie pochwy: atrofia (zanik), suchość, świąd, pieczenie, ból podczas stosunku, nawracające infekcje.

Jednym ze sposobów leczenia jest właśnie stosowanie globulek dopochwowych. Ginekolog może przepisać kobiecie globulki w formie hormonalnej terapii zastępczej, preparatu estrogenowego lub niehormonalne globulki, które wspomagają utrzymanie naturalnej równowagi biologicznej w obrębie pochwy, odpowiednie nawilżenie i odnowienie komórek nabłonka.

Zalety i wady globulek

Globulki dopochwowe, jako leki hormonalne, nie obciążają wątroby, ponieważ działają miejscowo, z ominięciem przewodu pokarmowego. Nie zawierają tak dużej dawki hormonów, jak doustne tabletki, są więc bezpieczniejsze i dają mniejsze prawdopodobieństwo wywołania skutków ubocznych.

Zawierają konkretną dawkę leku, w przeciwieństwie do np. kremu, który łatwo przedawkować, nakładając za dużą ilość. Wadą globulek jest to, że należy stosować je dopochwowo w określonych odstępach czasu, co wywołuje u niektórych kobiet dyskomfort. Podczas kuracji mogą wystąpić miejscowe podrażnienia i uczulenie na składniki leku.

Globulki dopochwowe mogą być skutecznym środkiem przeciwko intymnym problemom okresu menopauzalnego. To, czy taka forma leczenia będzie odpowiadać pacjentce, zależy już tylko od jej komfortu i powodzenia samej terapii.

Komentarze (2)

lili s

7 lat temu

ja też gdybym miała wybierać wolę doustne pigułki, natomiast w tym wypadku kiedy pojawiają się u mnie nieprzyjemne dolegliwości zakładam na noc invag dopochwowy lek probiotyczny który dzieki temu że działa miejscowo jest tak skuteczny i szybki w działaniu, często już po pierwszej aplikacji odczuwam ulgę

eve

7 lat temu

nie lubie globulek jest to dla mnie dyskomfort przy uzywaniu

Zostaw komentarz