Kobiece dolegliwości Zdrowie

Przyczyny powstawania żylaków

Brzydkie, poskręcane zgrubienia żył, które są widoczne na nogach, to zmora każdej kobiety. Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Brzydkie, poskręcane zgrubienia żył, które są widoczne na nogach, to zmora każdej kobiety. Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Skłonność do żylaków jest dziedziczna. Nie oznacza to, że na pewno u nas wystąpią, jednak ryzyko rośnie wraz z wiekiem.

Najczęstsze przyczyny powstawania żylaków

Ryzyko powstania żylaków wzrasta w okresie ciąży czy przekwitania – związane jest to ze zmianami hormonalnymi, jakie występują w ich trakcie. O ile jednak żylaki ciążowe ustępują parę miesięcy po porodzie, to w drugim przypadku sprawa jest poważniejsza. Wszelkie wahania hormonalne w organizmie zwiększają ryzyko występowania żylaków (w tym antykoncepcja czy kuracja hormonalna), dlatego na tę przypadłość cierpią zazwyczaj kobiety.

Niesprzyjającym czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowania, jest prowadzenie siedzącego trybu życia. Jeśli dodatkowo występuje otyłość czy skłonność do zaparć, możemy już właściwie założyć, że żylaki się pojawią.

Praca w niektórych zawodach kobiecych jest szczególnie uciążliwa dla naszych nóg. Żylaki to zmora fryzjerek, sprzedawczyń, w ogóle osób pracujących na stojąco. Również praca w domu. Podczas gotowania, sprzątania, prasowania ciągle kilka godzin przebywamy w pozycji stojącej. Ryzyko zwiększa się również wtedy, jeśli cierpimy na płaskostopie czy inną wadę postawy.

Kolejnym niezdrowym dla naszych żył nawykiem jest nadużywanie gorących kąpieli czy ciągłe wizyty w saunie. Wpływają one na rozciągliwość ścian żył i w sytuacji utraty elastyczności dochodzi do poszerzenia światła i niewydolności żył czyli nieszczelności zastawek – a w konsekwencji: żylaków. Nie powinno się przegrzewać nóg, dlatego należy również zrezygnować z długiego opalania.

Żylaki mogą również powstać w wyniku powikłań po przebyciu zapalenia żył głębokich, czyli zakrzepicy. Choroba ta polega na zaburzeniu krążenia żylnego, spowodowane na przykład zmianami w samym składzie krwi lub innymi czynnikami.

Rzadkie przyczyny

Wiele chorób może, ale nie musi przyczynić się do rozwoju żylaków. Należą do nich zaawansowana cukrzyca czy trombofilia (wysoka krzepliwość krwi). Powodują one zaburzenia w mikrokrążeniu kończyn dolnych, co może powodować, że krew nie płynie swobodnie, zaczyna zalegać w żyłach i w konsekwencji – powoduje powstanie żylaków.

Może się zdarzyć, że żylaki powstaną też u osób, które często latają samolotami. Cierpią na nie głównie stewardesy, które oprócz doświadczania codziennie dużych zmian ciśnienia spędzają większość czasu stojąc i chodząc w butach na obcasach.

Przypadłość ta jednak może dopaść również biznesmenów czy polityków, którzy odbywają często podróże tym środkiem transportu.

Żylaki mogą się również pojawić u osób, które przeszły udar mózgu, jako wynik niedowładu kończyn. Z tej samej przyczyny kalectwo, które powoduje unieruchomienie, może być przyczyną chorób żył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *