Rodzina W związku

Gdy kobieta robi karierę

Kobiety coraz częściej robią zawrotną karierę. Ich mężowie nie zawsze potrafią pogodzić się z wysokimi zarobkami swojej partnerki. Co zrobić, aby uniknąć konfliktów?

Kobiety coraz częściej robią zawrotną karierę. Ich mężowie nie zawsze potrafią pogodzić się z wysokimi zarobkami swojej partnerki. Co zrobić, aby uniknąć konfliktów?

W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, iż za utrzymanie rodziny odpowiada mężczyzna. Dawniej panowie, którzy pracowali, mogli bez problemu wyżywić siebie i bliskich. W związku z tym, iż przynosili do domu pieniądze, czuli się potrzebni i ważni. Gdy na rynek pracy wkroczyły kobiety,ich poczucie własnej wartości uległo zachwianiu.

Wyższe wykształcenie

Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety chętnie zdobywają wiedzę i umiejętności, studiując. Dysponując dyplomem magistra, mogą ubiegać się o pracę na wysokich, dobrze płatnych stanowiskach. Mężczyźni często obawiają, że kobieta, która zarządza pracą zespołu, nie zwróci na nich uwagi. Panie na kierowniczych stanowiskach nierzadko traktuje się jak zagrożenie.

Awans zarzewiem konfliktów

W wieloletnich związkach, w których kobieta odnosi sukcesy zawodowe, często pojawiają się konflikty. Podział obowiązków domowych nierzadko stanowi zarzewie kłótni. Panie, które wracają po 10 h pracy, czują się zmęczone. Nie mogą poświęcić domowym obowiązkom zbyt wiele czasu. Ich partnerzy czują się sfrustrowani. Wcześniej to oni zajmowali się zarabianiem pieniędzy. Teraz muszą zająć się sprawami, które w ich świadomości zapisały się jako domena kobiet.

Wzajemne zrozumienie

Osoby, które pragną uniknąć konfliktu, powinny otworzyć się na argumenty drugiej strony. Mężczyznom trudno pogodzić się, że musieli oddać kobietom ster, za którym wcześniej stali. Jeśli nie potrafimy zrozumieć ich postawy, wyobraźmy sobie, że nagle zostajemy zdegradowane do roli szeregowego pracownika. Świadomość, iż wcześniej piastowałyśmy wyższe stanowisko, rodzi poczucie krzywdy. Z tymi samymi trudnościami zmaga się mężczyzna, który przywykł do roli żywiciela rodziny.

Wsparcie i pomoc

Z kolei partner powinien zrozumieć, iż awans żony nie jest wymierzony przeciwko niemu. Jego partnerka wspina się po szczeblach kariery, biorąc pod uwagę dobro rodziny. Wysokie zarobki pozwalają zapisać dzieci na kurs hiszpańskiego i zaspokoić potrzeby pozostałych członków gospodarstwa domowego. Jeśli uświadomimy sobie, że w rodzinie wszystko jest wspólne, przezwyciężymy kryzys. Mężczyzna powinien wiedzieć, że jego wsparcie odgrywa niezwykle istotną rolę. Gdyby partnerka nie miała pewności, że jej wybranek zajmie się wychowaniem dzieci, nie mogłaby zaangażować się w życie zawodowe.

Wzajemna pomoc i życzliwość pozwala przezwyciężyć trudne chwile. Gdy w firmie męża szykują się zwolnienia, powinnyśmy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować stres, jaki pojawił się w jego życiu. Warto zmodyfikować domowy budżet. Unikajmy niepotrzebnych wydatków i kredytów, ponieważ te nasilają niepokój męża. Warto porozmawiać z nim o zgromadzonych oszczędnościach. Świadomość, iż ewentualne zwolnienie nie zagraża bezpieczeństwu rodziny, powinna uspokoić partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *