Kobiety coraz częściej robią zawrotną karierę. Ich mężowie nie zawsze potrafią pogodzić się z wysokimi zarobkami swojej partnerki. Co zrobić, aby uniknąć konfliktów?

W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, iż za utrzymanie rodziny odpowiada mężczyzna. Dawniej panowie, którzy pracowali, mogli bez problemu wyżywić siebie i bliskich. W związku z tym, iż przynosili do domu pieniądze, czuli się potrzebni i ważni. Gdy na rynek pracy wkroczyły kobiety,ich poczucie własnej wartości uległo zachwianiu.

Wyższe wykształcenie

Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety chętnie zdobywają wiedzę i umiejętności, studiując. Dysponując dyplomem magistra, mogą ubiegać się o pracę na wysokich, dobrze płatnych stanowiskach. Mężczyźni często obawiają, że kobieta, która zarządza pracą zespołu, nie zwróci na nich uwagi. Panie na kierowniczych stanowiskach nierzadko traktuje się jak zagrożenie.

Awans zarzewiem konfliktów

W wieloletnich związkach, w których kobieta odnosi sukcesy zawodowe, często pojawiają się konflikty. Podział obowiązków domowych nierzadko stanowi zarzewie kłótni. Panie, które wracają po 10 h pracy, czują się zmęczone. Nie mogą poświęcić domowym obowiązkom zbyt wiele czasu. Ich partnerzy czują się sfrustrowani. Wcześniej to oni zajmowali się zarabianiem pieniędzy. Teraz muszą zająć się sprawami, które w ich świadomości zapisały się jako domena kobiet.

Wzajemne zrozumienie

Osoby, które pragną uniknąć konfliktu, powinny otworzyć się na argumenty drugiej strony. Mężczyznom trudno pogodzić się, że musieli oddać kobietom ster, za którym wcześniej stali. Jeśli nie potrafimy zrozumieć ich postawy, wyobraźmy sobie, że nagle zostajemy zdegradowane do roli szeregowego pracownika. Świadomość, iż wcześniej piastowałyśmy wyższe stanowisko, rodzi poczucie krzywdy. Z tymi samymi trudnościami zmaga się mężczyzna, który przywykł do roli żywiciela rodziny.