Co warto wiedzieć przed zakupem zegarka wskazówkowego.

Choć od pewnego czasu zegarki cyfrowe stają się coraz bardziej popularne i można je uświadczyć nawet na nadgarstkach osób ubranych w garnitury czy eleganckie garsonki, nie maleje grono zwolenników prostych i klasycznych zegarków wskazówkowych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieje przynajmniej kilka typów czasomierzy analogowych. Każdy z nich działa na trochę innych zasadach i wymaga innej pielęgnacji. Dwa najważniejsze z nich omówimy pokrótce w tym artykule.

Zegarek kwarcowy
Najbardziej znany i popularny rodzaj zegarka. Ceny podstawowych modeli wyposażonych w ten mechanizm zaczynają się od 100 złotych. Zegarek kwarcowy jest lekki i mało awaryjny. Jednym mankamentem związanym z jego użytkowaniem jest konieczność zmieniania w nim baterii – będzie to jednak miało miejsce zaledwie raz na kilka lat, więc ostatecznie nie przysporzy nam większego problemu. Cechą charakterystyczną zegarków kwarcowych jest wskazówka sekundnika, która sztywno przeskakuje z sekundy na sekundę.

Popularne zegarki kwarcowe:

  • Michael Kors MK5055, zdobny zegarek na złotej bransolecie, cena od 679 złotych,
  • Fossil ES2830, delikatny zegarek utrzymany w zimnej kolorystyce, cena do 306 złotych,

Zegarek automatyczny
Zegarki automatyczne – zwane inaczej mechanicznymi – mają całą rzeszę oddanych fanów.
Nie należą jednak do najpraktyczniejszych – chociażby z uwagi na to, że wymagają częstego nakręcania. Bardzo łatwo je również rozregulować przez wstrząśnięcie lub za długie trzymanie w szufladzie, a ich zakup należy do raczej kosztownych przedsięwzięć. Nie odstrasza to jednak ich zwolenników, którzy cenią sobie przede wszystkim dźwięk, jaki towarzyszy pracy ich mechanizmu i widok „płynącego” po tarczy sekundnika.

Popularne zegarki mechaniczne:

  • Tissot T050.217.11.112.00, masywny srebrny zegarek, cena od 1290 złotych,
  • Longines L2.563.4.79.6, srebrny zegarek o delikatnej bransolecie, cena od 4700 złotych,
  • Orient FDB0A003W0, klasyczny zegarek na brązowym pasku, cena od 715 złotych.

Na jaki się zdecydować?
Wszystko zależy oczywiście od tego, czego oczekujemy od zegarka. Jeśli chcemy mieć proste i niewymagające urządzenie, zdecydujmy się na zegarek kwarcowy – oprócz wymiany baterii i przeglądu raz na pięć lat nie będzie wymagał on od nas większej uwagi. Jeżeli jednak chcielibyśmy zacząć przygodę z zegarkiem „z duszą”, którego doglądanie stanie się naszym hobby, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć kupno zegarka mechanicznego.

Autor zewnętrzny