Artykuły Moda

Zegarek kwarcowy czy automatyczny – oto jest pytanie

Co warto wiedzieć przed zakupem zegarka wskazówkowego.

Co warto wiedzieć przed zakupem zegarka wskazówkowego.

Choć od pewnego czasu zegarki cyfrowe stają się coraz bardziej popularne i można je uświadczyć nawet na nadgarstkach osób ubranych w garnitury czy eleganckie garsonki, nie maleje grono zwolenników prostych i klasycznych zegarków wskazówkowych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieje przynajmniej kilka typów czasomierzy analogowych. Każdy z nich działa na trochę innych zasadach i wymaga innej pielęgnacji. Dwa najważniejsze z nich omówimy pokrótce w tym artykule.

Zegarek kwarcowy
Najbardziej znany i popularny rodzaj zegarka. Ceny podstawowych modeli wyposażonych w ten mechanizm zaczynają się od 100 złotych. Zegarek kwarcowy jest lekki i mało awaryjny. Jednym mankamentem związanym z jego użytkowaniem jest konieczność zmieniania w nim baterii – będzie to jednak miało miejsce zaledwie raz na kilka lat, więc ostatecznie nie przysporzy nam większego problemu. Cechą charakterystyczną zegarków kwarcowych jest wskazówka sekundnika, która sztywno przeskakuje z sekundy na sekundę.

Popularne zegarki kwarcowe:

  • Michael Kors MK5055, zdobny zegarek na złotej bransolecie, cena od 679 złotych,
  • Fossil ES2830, delikatny zegarek utrzymany w zimnej kolorystyce, cena do 306 złotych,

Zegarek automatyczny
Zegarki automatyczne – zwane inaczej mechanicznymi – mają całą rzeszę oddanych fanów.
Nie należą jednak do najpraktyczniejszych – chociażby z uwagi na to, że wymagają częstego nakręcania. Bardzo łatwo je również rozregulować przez wstrząśnięcie lub za długie trzymanie w szufladzie, a ich zakup należy do raczej kosztownych przedsięwzięć. Nie odstrasza to jednak ich zwolenników, którzy cenią sobie przede wszystkim dźwięk, jaki towarzyszy pracy ich mechanizmu i widok „płynącego” po tarczy sekundnika.

Popularne zegarki mechaniczne:

  • Tissot T050.217.11.112.00, masywny srebrny zegarek, cena od 1290 złotych,
  • Longines L2.563.4.79.6, srebrny zegarek o delikatnej bransolecie, cena od 4700 złotych,
  • Orient FDB0A003W0, klasyczny zegarek na brązowym pasku, cena od 715 złotych.

Na jaki się zdecydować?
Wszystko zależy oczywiście od tego, czego oczekujemy od zegarka. Jeśli chcemy mieć proste i niewymagające urządzenie, zdecydujmy się na zegarek kwarcowy – oprócz wymiany baterii i przeglądu raz na pięć lat nie będzie wymagał on od nas większej uwagi. Jeżeli jednak chcielibyśmy zacząć przygodę z zegarkiem „z duszą”, którego doglądanie stanie się naszym hobby, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć kupno zegarka mechanicznego.

Autor zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *