Fitness stał się elementem codziennego życia kobiet. Panie trenują, aby schudnąć, zachować formę lub po poprawić swoje samopoczucie. Dzięki ćwiczeniom mamy lepszy nastrój i o wiele więcej energii. Pozwalają także na spokojniejszy sen, ponieważ jesteśmy wieczorem bardziej zmęczone, a nasz organizm w nocy dąży do regeneracji. Umiarkowany wysiłek wzmacnia kości i dotlenia mózg, dzięki czemu jesteśmy sprawniejsze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Fitness jest aktywnością dla ciała i dla ducha. Przedstawiamy ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.
Trening fitness w domu jest świetną propozycją dla osób, które są zbyt zabiegane, żeby znaleźć czas na basen czy siłownię. Nie musimy tracić cennych minut na ubranie się, dojście lub dojazd i powrót do domu. W naszych czterech ścianach możemy przebrać się w wygodny strój, włączyć ulubioną muzykę, wyciągnąć matę i trenować we własnym tempie. Jak powinny wyglądać ćwiczenia w domu?
Czy warto ćwiczyć w domu?
Pojęcie „fitness” oznaczało kiedyś dynamiczne ćwiczenia przy muzyce, najczęściej na hali treningowej. Dzisiejsze rozumienie tego słowa jest jednak nieco szersze. Fitness to każda aktywność ruchowa, która pozwala nam na spalenie zbędnych kalorii i poprawę kondycji. Ćwiczenia mają być dla nas przyjemnością. Poprawa nastroju i poczucie, że mamy dużo energii – to główne zalety treningów. Dlatego nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń w domu. Wiele pań traktuje trening jako chwilę tylko dla siebie, w czasie której dbają o swoje ciało i umysł. Warto wyrobić sobie zdrowy nawyk odkładania wszelkich obowiązków domowych i zawodowych żeby poćwiczyć. Uchroni nas to przed przemęczeniem i poczuciem, że mamy za dużo na głowie. Jakie są ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu?
Fitness w domu – rozgrzewka
Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Podnosi temperaturę naszego ciała i przygotowuje organizm do wzmożonego wysiłku. Dzięki temu zapobiega kontuzjom i urazom. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka pozwoli nam na wykorzystanie maksimum naszych możliwości. Ten początkowy trening nie powinien trwać więcej niż 15 minut. Zaczynamy w jego trakcie od ćwiczeń o niskiej intensywności, po czym dopiero przechodzimy do szybszych i bardziej wymagających aktywności. Podczas rozgrzewki musimy zaangażować w pracę wszystkie mięśnie, które będziemy obciążać w trakcie właściwego treningu. Warto wykonywać krążenia ramion, bioder i kolan, a także skłony, skręty tułowia czy niepełne przysiady. Inne ćwiczenia, które doskonale rozgrzewają, to wykroki w miejscu oraz naprzemienne wymachy nogami.
Ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu
Właściwy trening wykonywany w domu będzie zależał od naszej motywacji i celu ćwiczeń. Zastanówmy się, co chcemy osiągnąć: wysmuklenie sylwetki, wyrzeźbienie ciała czy poprawę kondycji. A może po prostu mamy ochotę poruszać się dla poprawy nastroju? Propozycji jest mnóstwo. Warto sięgnąć po programy treningowe w formie filmów dostępne w Internecie. Dzięki nim wybierzemy odpowiedni zestaw ćwiczeń – dla początkujących czy na określone partie ciała. Możemy też przyjrzeć się dokładnie instruktorce prowadzącej trening, co pozwoli nam na zastosowanie właściwej techniki. Ulubione ćwiczenia możemy sobie zapisywać w specjalnym zeszycie, aby zawsze móc do nich wrócić. Domowe treningi często zawierają takie elementy jak: deska, półprzysiady, pełne przysiady, wypady nóg w przód i tył czy przenoszenie nóg w klęku podpartym. Ich właściwe wykonanie pozwoli nam na zaangażowanie wszystkich mięśni ciała i efektywny trening.
Domowy trening
Ćwiczenie w domu może wydawać się nieco nudne. Monotonne powtórzenia i mało urozmaicony trening zabija naszą kreatywność i motywację. Dlatego w naszą aktywność fizyczną możemy wprowadzić ciekawsze elementy. Jednym z nich jest skakanie na skakance. Dzięki tej formie ćwiczeń możemy spalić nawet 200 kalorii w 12 minut. Innym sprzętem, w który warto się zaopatrzyć, jest koło hula-hoop. Kręcenie nim modeluje sylwetkę, poprawia kondycję i sprawia, że brzuch staje się twardszy i płaski.
Ćwiczenia na poprawę nastroju
Jeśli nie jesteśmy w nastroju do intensywnych ćwiczeń, puśćmy głośno naszą ulubioną muzykę i tańczmy. W domowym zaciszu nie musimy martwić się, że ktoś ocenia naszą technikę. Taniec poprawia samopoczucie, wyzwala w nas dobrą energię i pozwala spalić 120 kalorii w 20 minut. Korzyści z ćwiczenia w domu są takie same, jak z treningu na siłowni. Musimy jednak pamiętać o regularności – wymierne efekty osiągniemy ćwicząc 3-5 dni w tygodniu. Jedna sesja treningowa powinna trwać około 20-60 minut. Jej intensywność zależy od naszych możliwości i czasu. Wybierzmy takie ćwiczenia, które sprawiają nam przyjemność, by treningi nie stały się jedynie przykrym obowiązkiem.
Na koniec treningu – rozciąganie
Rozciąganie jest istotnym elementem treningu. To integralna jego część, którą wykonujemy już po skończonych ćwiczeniach siłowych. Pozwala na wyciszenie się organizmu oraz zwiększenie ruchomości stawów. Nasze mięśnie, ścięgna i więzadła dzięki niemu stają się bardziej elastyczne. Rozciąganie po treningu powinno trwać około 10-15 minut. Musi koniecznie obejmować ćwiczone mięśnie, ale warto rozciągać także inne partie mięśniowe. Dzięki niemu złagodzimy bóle potreningowe czy zakwasy, a nasza sprawność fizyczna i odporność na urazy mechaniczne wzrośnie. Warto zachowywać właściwą kolejność ćwiczeń – czyli rozpoczęcie od rozgrzewki, wykonanie treningu właściwego i zakończenie rozciąganiem. Dzięki temu fitness w domu będzie efektywny i pozwoli nam na wymodelowanie sylwetki oraz znaczną poprawę samopoczucia.
Karolina Solga