Już wiemy, czym jest zumba, i że tańczyć ją można w każdym wieku. W drugiej części wywiadu dowiemy się m.in. czy faceci także tańczą zumbę, jak zostać instruktorem i dlaczego warto wybrać się na maraton zumby? Zapraszamy.

Kontynuujemy rozmowę z Edytą Zakrzewską, instruktorem fitnessl, Zumba® Fitness, Zumba® Toning, Zumba Sentao™, Zumbatomic®. Edyta Zakrzewska prowadzi zajęcia zumby na Podkarpaciu – w Sanoku, Lesku i w Ustrzykach Dolnych.

Nie czytałaś poprzedniej części wywiadu?

Zapraszamy do lektury artykułu Fenomen zumby, czyli „Nie mogę się doczekać następnych zajęć”

ZUZANNA GÓRKA: Rozmawiamy cały czas o kobietach, czy to oznacza, że zumba jest „zarezerwowana” tylko dla Pań? Czy zdarzają się „męskie rodzynki” na zajęciach?

EDYTA ZAKRZEWSKA: Po pierwsze, warto podkreślić, że zumba została stworzona przez mężczyznę. Mamy w Polsce wielu instruktorów płci męskiej i powoli na zajęciach pojawia się coraz więcej panów. Uważam, że błędne jest przeświadczenie, że jest to mało męskie – warto się przełamać i spróbować. Panowie, wbrew pozorom, radzą sobie naprawdę świetnie i powoli zaczynają doceniać tą bardzo przyjemną formę intensywnego treningu.

Zumba to rozpoznawalna marka na całym świecie. Można pokusić się na stwierdzenie, że staje się ona powoli stylem życia. Jak dołączyć do tego elitarnego grona instruktorów zumby?

Żeby stać się instruktorem zumby, należy przejść odpowiednie szkolenie, które daje roczną licencję na prowadzenie zajęć. Aby kontynuować licencję, należy zapisać się do płatnego programu edukacyjnego oferowanego przez Zumba Fitness. Niestety jest wielu nieuczciwych instruktorów, którzy prowadzą zajęcia bez uprawnień, co moim zdaniem jest niedopuszczalne.

Na oficjalnej stronie zumby w Polsce – www.zumba.pl istnieje możliwość sprawdzenia, czy dany instruktor posiada licencję. Poza formalną kwestią jaką stanowi kurs, uważam, że kluczem do sukcesu jest osobowość instruktora. Trzeba umieć przekazać dobre emocje ćwiczącym, być kreatywnym, czasem szalonym i spontanicznym – trzeba umieć zarażać pozytywną energią.