Z kolei panie, które są już aktywne seksualnie dłuższy czas mogą być narażone na liczne infekcje np. drożdżycę pochwy, które też powodują ból przy stosunku. Niektórym zupełnie nie służą polecane w reklamach żele i pianki mające poprawić jakość życia seksualnego. W efekcie stosowania perspektyw, antykoncepcji też pojawią się uczulenia i podrażnienia – uniemożliwiające przez dany okres podejmowanie aktywności seksualnej.
Istotny jest też wiek. Z biegiem czasu kobietom spada poziom estrogenu co powoduje, że ścianki pochwy stają się coraz cieńsze, suchsze i podatne na podrażnienia.
Rodzaje dyspareunii
Bolesny seks może mieć kilka przyczyn. Jeśli jest wynikiem wspomnianych infekcji, alergii, zabiegu lekarskiego, ból nie ustąpi jeśli nie zastosujemy odpowiednich kroków leczniczych. Jedną z przyczyn mogą być też problemy zdrowotne z kręgosłupem lub stawami.
Z kolei jeśli kłopot ma podłoże psychologiczne, np. lęk przed ciążą, traumatyczne doświadczenia seksualne jak gwałt, wymaga też innego sposobu leczenia jak i podejścia do kobiety. Sporą rolę odegra tu partner, powinien się wykazać wyrozumiałością i cierpliwością.