Utrata zbędnych kilogramów jest częstym pragnieniem wielu osób. Coraz popularniejsza staje się dieta nazywana ketogeniczną. Założenia tej diety są dosyć proste, jednak wymagają pewnych wyrzeczeń w codziennym jadłospisie.
Zasady diety
Dieta ketogenna oznacza ograniczenie spożywania węglowodanów podczas gdy zwiększone zostanie spożycie tłuszczów. Posiłki powinny obfitować w znacznie mniejszą ilość produktów węglowodanowych, które do tej pory były głównym źródłem energii w organizmie. Zwiększenie spożywania posiłków tłuszczowych powinno być stopniowe i pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego.
Mechanizm działania diety
Dieta ketogenna polega na wprowadzaniu organizmu człowieka w stan ketozy. Ketoza to stan, w którym ciało pobiera energię poprzez spalanie zawartych w tkance tłuszczowej zapasów. Jednocześnie ogranicza się poziom cukru oraz glikogenu we krwi, dzięki czemu dieta ma także korzystny wpływ na takie schorzenia jak cukrzyca lub nadciśnienie.
Przykładowy jadłospis
Jadłospis diety powinien być bardzo dobrze zbilansowany, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty. Uwzględniając indywidualne potrzeby organizmu, zostanie ułożony prawidłowy plan żywienia. Jadłospis powinien opierać się w przeważającej większości na produktach tłuszczowych, a także białkowych i bardzo niewielkiej ilości węglowodanów.
Wskazane produkty:
- Ryby – wraz z owocami morza zawierają kwasy omega-3, białko, witaminy z grupy B, a także ważne minerały
- Warzywa – najlepsze są warzywa o niskiej zawartości skrobi oraz wysokiej zawartości błonnika, takie jak pomidor, kalafior, ogórek, brokuły, papryka, seler
- Nabiał – nabiał zawiera tłuszcze oraz białko, które są bardzo wskazane na diecie ketogenicznej
- Awokado – szczególnie wskazane ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, błonnika oraz potasu
- Mięso – dieta ketogenna powinna zawierać duże ilości mięsa, które dostarcza białko, tłuszcze oraz szczególnie istotny kolagen
- Jajka – zawierają głównie białko oraz tłuszcze, a także są bardzo sycące i utrzymują odpowiedni poziom stężenia cukru we krwi
- Oliwa -to najlepszy i najzdrowszy tłuszcz, który posiada wiele korzystnych kwasów omega – 3 oraz omega – 6
- Orzechy – w ramach przekąski pomiędzy posiłkami, najlepiej spożywać orzechy lub pestki, które zawierają białko oraz tłuszcze
Wykluczone produkty:
Na diecie należy unikać węglowodanów i cukru. Takie produkty spożywcze jak ziemniaki, makaron, ryż, słodkie batoniki i ciasteczka, czekolada, lody i inne słodzone produkty.
Wpływ na zdrowie
Dieta ketogenna najczęściej znacząco różni się od codziennych przyzwyczajeń wielu osób. Oznacza to, że jej stosowanie powinno być kontrolowane przez lekarza oraz regularne badania organizmu. Prawidłowo zbilansowana może być stosowana w niektórych schorzeniach, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet choroba Parkinsona lub padaczka. Każdorazowa chęć przejścia na ten sposób żywienia wiąże się niestety ze zmianami w organizmie, które niekontrolowane mogą mieć niekorzystne skutki.
Efekty stosowania
Efekty w postaci utraty kilogramów mogą być zauważalne po jakimś czasie, jednocześnie będą bardzo zadowalające i korzystne dla zdrowia w przypadku niektórych schorzeń. Ze względu na zmianę źródła czerpania energii organizm potrzebuje trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych mechanizmów. Aneta z ketowariatka.pl pomoże Ci w tym procesie wprowadzania zmian i przyzwyczajania się do nowych nawyków żywieniowych.