W ostatnich dniach moja 5-letnia siostrzenica zaczęła czytać. Póki co jeszcze nieporadnie składa literki, czasami się myli, ale już jest to początek. Wzruszyłam się i pomyślałam, ile to cudownych chwil przed nią.

Przypomniałam sobie, jaką ja odczuwałam dumę będąc w jej wieku, kiedy popisywałam się przed gośćmi i czytałam wszystko, co miałam akurat pod ręką…

Umiejętność czytania dla nas jest oczywista, ale dla małego dziecka otwiera się zupełnie nowy świat. Jednak póki dzieci same czytać nie potrafią, to czytać powinni im dorośli.

Czytanie dzieciom

W mediach co jakiś czas pojawiają się reklamy i spoty różnych fundacji, w których (często aktorzy teatralni) namawiają i zachęcają do czytania dzieciom. Moim zdaniem takie akcje są potrzebne, bowiem wiele osób dorosłych na co dzień nie zastanawia się nad tym, że czytanie przynosi dzieciom wiele korzyści.

Kiedy zacząć?

Przed narodzinami dziecka. Co ciekawe, zaleca się czytanie dziecku będącemu jeszcze w brzuchu matki. Wyniki wielu badań pokazują, iż w trzecim trymestrze ciąży dziecko w łonie matki już reaguje na bodźce dźwiękowe. Płynne, melodyjne czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko i przyzwyczaja go do słuchania, a także rozwija jego zmysł słuchu. Po narodzinach nie należy przerywać czytania, gdyż to stymuluje rozwój mózgu malucha i wytwarza u niego wzorzec prawidłowej wymowy.