Ach, te dzieciaki! Rodzina

Dlaczego warto czytać dzieciom?

W ostatnich dniach moja 5-letnia siostrzenica zaczęła czytać. Póki co jeszcze nieporadnie składa literki, czasami się myli, ale już jest to początek. Wzruszyłam się i pomyślałam, ile to cudownych chwil przed nią.

W ostatnich dniach moja 5-letnia siostrzenica zaczęła czytać. Póki co jeszcze nieporadnie składa literki, czasami się myli, ale już jest to początek. Wzruszyłam się i pomyślałam, ile to cudownych chwil przed nią.

Przypomniałam sobie, jaką ja odczuwałam dumę będąc w jej wieku, kiedy popisywałam się przed gośćmi i czytałam wszystko, co miałam akurat pod ręką…

Umiejętność czytania dla nas jest oczywista, ale dla małego dziecka otwiera się zupełnie nowy świat. Jednak póki dzieci same czytać nie potrafią, to czytać powinni im dorośli.

Czytanie dzieciom

W mediach co jakiś czas pojawiają się reklamy i spoty różnych fundacji, w których (często aktorzy teatralni) namawiają i zachęcają do czytania dzieciom. Moim zdaniem takie akcje są potrzebne, bowiem wiele osób dorosłych na co dzień nie zastanawia się nad tym, że czytanie przynosi dzieciom wiele korzyści.

Kiedy zacząć?

Przed narodzinami dziecka. Co ciekawe, zaleca się czytanie dziecku będącemu jeszcze w brzuchu matki. Wyniki wielu badań pokazują, iż w trzecim trymestrze ciąży dziecko w łonie matki już reaguje na bodźce dźwiękowe. Płynne, melodyjne czytanie spokojnym głosem uspokaja dziecko i przyzwyczaja go do słuchania, a także rozwija jego zmysł słuchu. Po narodzinach nie należy przerywać czytania, gdyż to stymuluje rozwój mózgu malucha i wytwarza u niego wzorzec prawidłowej wymowy.

Korzyści z czytania dzieciom

Czytanie przynosi wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przede wszystkim wzmacnia więź między rodzicami a dzieckiem. Tak spędzane wspólnie chwile zostaną zapamiętane na zawsze, a więc dziecko – już jako dorosły – będzie miało takie miłe wspomnienia z dzieciństwa.

Szczególnie zalecane jest czytanie dzieciom kilkuletnim, gdyż:

  • rozbudza się w nich ciekawość świata i innych ludzi,
  • rozwija się ich wyobraźnię (dzieci odtwarzają w głowach to, co usłyszeli, wyobrażają sobie te wszystkie przygody, rysują obraz ulubionych bohaterów itp.),
  • w znaczny sposób uczy się ich myślenia,
  • w znaczny sposób poszerza się ich zasób słownictwa,
  • poprawia się ich koncentrację,
  • uczy, że świat jest różny, że ludzie też są różni i że inne, odmienne poglądy to nic złego,
  • uczy się je tolerancji i zrozumienia, ale także odróżnienia dobra od zła,
  • wykształca się w nich nawyk czytania i sięgania po nowe pozycje,
  • uczy się je, iż książki pozwalają zdobyć wiedzę, która już pozostanie na całe życie i którą można zawsze wykorzystać.

Warto zadbać o to, aby wyrobić w dziecku nawyk czytania. Jest to świetna alternatywa dla gier czy Internetu. Wykształcenie takiego nawyku czytelniczego troszkę trwa, ale pozostaje on już na całe życie.

Wielu sceptyków twierdzi, iż czytanie to unikanie życia i przeżywanie cudzego. Nie zgodzę się z tym. Oczywiście należy zachować umiar (jak i w przypadku Internetu czy gier), ale książki pozwalają nam na poznawanie nowych, innych światów oraz nowych, odmiennych od naszych poglądów. A znając wiele poglądów na życie, możemy wyrobić swój.

Książki także są sposobem na poznanie świata – nie zawsze jest możliwość pojechania w jakieś odległe miejsce, a dzięki książce możemy poznać kulturę tego kraju. A to tylko nieliczne zalety czytania.

Drogie mamy i babcie! Czytajcie swoim dzieciom i wnukom. Pomóżcie poznać im ten fascynujący świat książek. Jestem pewna, że w przyszłości Wam podziękują.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *