rak jajnika

Nowotwory u kobiet są bardzo podstępne, ponieważ często wykrywa się je w momencie, kiedy leczenie nie gwarantuje sukcesu. Diagnoza raka jajnika może być wielkim ciosem dla kobiety. Rozpoznanie choroby umożliwia test ROMA. Co to takiego?

Rak jajnika

Rak jajnika zaliczany jest do kobiecych nowotworów złośliwych, Występuje najczęściej u pań w okresie menopauzy lub po przekwitaniu. To właśnie ta grupa stanowi największe ryzyko zachorowania. Podstępny nowotwór często nie daje żadnych objawów. Pacjentki zwykle zgłaszają się do lekarza, gdy zaobserwują niepokojące objawy, jednak wtedy może być za późno, by pozbyć się nieprzyjaciela w postaci raka. Objawy, które mogą świadczyć o nowotworze jajnika, mają charakter nawrotowy i nasilony. Niepokój kobiety powinny wzbudzić takie powtarzające się dolegliwości jak wzdęcia, bóle brzucha, miednicy, zaparcia czy częste problemy z pęcherzem moczowym. Rak jajnika bardzo często zajmuje struktury, znajdujące się wokół ogniska choroby, dlatego tego typu oznaki powinny skłonić pacjentkę do szybkiej wizyty u lekarza.

Diagnoza raka jajnika – test ROMA

Test ROMA to jedno z narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych przy rozpoznaniu raka jajnika. ROMA to algorytm, który pozwala określić złośliwy charakter nowotworu jajnika. Dzięki markerom, test umożliwia podjecie dalszych kroków diagnostycznych lub leczenia w kierunku raka jajnika u kobiet. Zmiany w strukturze miednicy kwalifikują pacjentkę do przeprowadzenia specjalistycznego testu. Nie wolno wykonywać go u kobiet w trakcie chemioterapii czy poniżej 18. roku życia. Panie, które przeszły nowotwór również dyskwalifikuje się na samym początku. Test ROMA wykonywana jest na podstawie próbki krwi kobiety.

Wyniki testu ROMA są zależne od stanu hormonalnego pacjentki. Przy jego wykonywaniu, określa się, czy kobieta jest w trakcie menopauzy czy już po niej. To ważne, ponieważ normy są dostosowane do takiego etapu życia kobiety. Wynik podaje się w procentach. Dla pań przed menopauzą, norma będzie wynosiła 7,4%, co świadczy o niskim ryzyku zachorowania na raka jajnika. Większa wartość może informować naz o zmianach nowotworowych, co weryfikują dalsze badania diagnostyczne. Panie po menopauzie, mieszczące się w normie, wynoszącej 25,3%, mogą spać spokojnie. Pozostałe zaś, oznaczają wysokie ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jajnika.

test ROMABadanie w postaci testu ROMA może zlecić lekarz. Jeśli tylko kobieta zauważy u siebie niepokojące sygnały, powinna zgłosić się do lekarza. Choroba wcześnie wykryta, daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Na nowotwory, w Polsce umiera bardzo duża liczba kobiet, dlatego profilaktyka i badania, są podstawowym krokiem, który może uchronić nas przed rakiem.

Katarzyna Antos