odparzenia pupy

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Niestety niemowlę nie potrafi jeszcze samodzielnie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, więc przez długie godziny musi mieć założoną pieluszkę. Nieprawidłowa pielęgnacja pupy malucha może skończyć się powstaniem odparzeń. Jak dbać o skórę maleństwa? Kiedy odparzenia zmieniają się w pieluszkowe zapalenie skóry? Jak leczyć podrażnioną skórę dziecka?

Dlaczego robią się odparzenia pieluszkowe?

Skóra maleńkiego dziecka jest prawie dwa razy cieńsza niż nasza. Nic więc dziwnego, że tak łatwo ulega podrażnieniom. Jeśli do tego dodamy regularny kontakt z odchodami, potem i nadmiarem wilgoci to mamy gotowy przepis na odparzoną pupę. Najczęstszą przyczyną powstawania podrażnień na skórze dziecka jest zbyt rzadkie zmienianie pieluszek i to, że pieluchy blokują dostęp powietrza do pupy malucha. Innym powodem tej dolegliwości są również infekcje układu moczowego, źle dobrane pieluszki (zbyt małe i ciasne pieluchy nie są wskazane), a nawet nocny wypadek, czyli sytuacja, gdy maluch prześpi z brudną pieluszką do rana.

Zwracajmy szczególną uwagę na skórę dziecka, gdy wprowadzamy do jego diety nowe produkty (może się wtedy pojawić biegunka), gdy maluch jest chory lub wychodzą mu ząbki. Niektóre dzieci źle reagują też na substancje chemiczne zawarte w chusteczkach pielęgnacyjnych oraz zbyt wysokie temperatury (przegrzana skóra jest wilgotna i łatwiej się podrażnia). Jeśli maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry, wyprysk łojotokowy, pokrzywkę lub infekcję grzybiczą to jego skóra może się bardzo łatwo odparzać.

Nieleczone odparzenia mogą zmienić się w pieluszkowe zapalenie skóry. To taki stan, gdy na zaczerwienionej skórze dziecka pojawia się silny rumień, obrzęk, wysypka, a nawet sączące się grudki i pęcherzyki. Jeśli w tym momencie nie wprowadzimy odpowiedniego leczenia, to kolejnym etapem jest pojawienie się nadżerek i otwartych ran. Przez uszkodzoną skórę do organizmu malucha mogą dostać się wirusy, bakterie i grzyby. Pojawia się silny ból, pieczenie skóry oraz wysoka wrażliwość na dotyk. Dziecko jest bardzo płaczliwe, traci apetyt i ma problemy ze spaniem. Więcej informacji na temat odparzeń skóry u niemowlaków można znaleźć na http://www.bepanthen.pl/pl/wszystko-o-skorze/opieka-nad-dzieckiem/odparzenia-pieluszkowe/.

Leczenie odparzonej pupy

Jeśli odparzenia u niemowlaka przeszły już w pieluszkowe zapalenie skóry, to należy jak najszybciej działać. Na skórze malucha zapewne pojawiły się już sączące grudki, które są bardzo bolesne. Po pierwsze tak często jak to możliwe ściągajmy dziecku pieluszkę. Skóra będzie miała wtedy swobodny dostęp do powietrza i szybciej się zregeneruje. Po drugie pupa dziecka musi być zawsze czysta i sucha. Myjmy ją przynajmniej dwa razy dziennie przegotowaną wodą i zawsze bardzo dokładnie osuszajmy. Po trzecie włączmy do codziennej kuracji maści na odparzenia, które wspomagają regenerację tkanek oraz dodatkowo nawilżają naskórek.

Jeśli nasza kuracja nie pomaga, może to oznaczać, że czas wybrać się z dzieckiem do pediatry. Kiedy odparzoną pupę malucha trzeba pokazać lekarzowi? Jakie objawy świadczą o ostrym pieluszkowym zapaleniu skóry? Dowiesz się tego tu: Odparzenia pieluszkowe Co robić, gdy pojawią się zmiany zapalne? >>

Zapobieganie odparzeniom pieluszkowym

Nie bez powodu mówi się, że najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Jeśli chcemy, żeby skóra naszego malucha była zdrowa, zastosujmy się do tych porad:

  1. Pupę niemowlęcia trzeba regularnie wietrzyć, najlepiej kilka razy dziennie. Kiedy tylko mamy możliwość pozwólmy dziecku poleżeć bez pieluszki. Jeśli obawiamy się, że mogłoby zabrudzić łóżeczko, to pod koc podłóżmy ceratę.
  2.  Pieluszki należy zmieniać jak najczęściej. Dwie godziny to naprawdę najdłuższy czas dla jednej pieluszki. W przypadku kupy dziecko trzeba natychmiast przebrać.
  3. Kiedy zakładamy niemowlakowi czystą pieluszkę, najpierw umyjmy dokładnie jego skórę. Można to zrobić wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie lub umyć całą pupę w wanience, gdy skóra jest mocno zabrudzona. Nawilżane chusteczki używajmy tylko, gdy nie mamy możliwości umycia dziecka. Przed założeniem nowej pieluszki bardzo dokładnie osuszmy skórę malucha.
  4. Delikatną skórę na pupie należy regularnie smarować kremami, które zapobiegają odparzeniom. Pamiętajmy, że sucha skóra łatwiej się uszkadza, dlatego warto dbać o to, by była odpowiednio nawilżona.
  5. Ważne jest też nasze podejście do codziennej pielęgnacji niemowlęcia. Jeśli na skórze malucha pojawią się podrażnienia, nie panikujmy, tylko jak najszybciej rozpocznijmy leczenie. Skórę dziecka łatwo podrażnić, ważne jest, aby choroba nie szła dalej i z delikatnego odparzenia pupy nie przekształciła się w pieluszkowe zapalenie skóry.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zapobiegać odparzeniom? Zobacz tu: Odparzenia pieluszkowe Lepiej zapobiegać niż leczyć! >>

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tekst partnera