Czy trądzik występuje tylko na twarzy

Przyzwyczailiśmy się, że krosty, gule i pryszcze pojawiają się tylko na twarzy. Przypadłość tę nazywamy trądzikiem i zazwyczaj usilnie zwalczamy za pomocą kosmetyków.  Czy trądzik występuje tylko na twarzy?

Trądzik na ciele

Trądzik niewątpliwie jest jedną z tych chorób, która odbiera nam całą pewność siebie. Niełatwo jest wyjść do ludzi, gdy na naszej buzi gości masa pryszczy, które nas okrutnie szpecą. Niestety, zmiany trądzikowe mogą pojawić się też na ciele. Wiele osób ma je na szyi, dekolcie, ramionach, piersiach, brzuchu, plecach czy pośladkach.

Zaburzenia hormonalne przyczyną trądziku

Do leczenia trądziku należy podejść holistycznie. Często za zmiany skórne odpowiadają zaburzenia hormonalne, z którymi się borykamy. Nadmiar testosteronu, prolaktyny, niedobór estrogenów, nadczynność i niedoczynność tarczycy – wszystko to może manifestować się nieestetycznymi zmianami skórnymi. Dlatego gdy odnotujesz u siebie trądzik, zapisz się na wizytę u endokrynologa, który zleci stosowne badania. W takiej sytuacji zweryfikujecie, czy nie masz problemów hormonalnych. W przypadku ich stwierdzenia lekarz przepisze ci stosowne preparaty, które powinny pomóc m.in. na skórę.

Czego nie jeść, by nie szkodzić skórze?

Bardzo ważne jest też to, co jecie. Odradzamy spożywanie smażonego, słodkiego i mocno przetworzonego jedzenia. Niewskazany jest też nabiał. Duża ilość świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, słonecznika, dyni itp. powinna pomóc utrzymać skórę w ryzach.

Kosmetyki dla cery trądzikowej

Bardzo ważny jest też dobór odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj o tym, aby zastąpić kosmetyki do makijażu twarzy kosmetykami mineralnymi. Podkład mineralny oraz róż mineralny też dają bardzo ładny efekt na skórze, a jej nie szkodzą. Kup naturalny żel do mycia twarzy oraz korund w proszku, mieszanka tych dwóch produktów tworzy świetny peeling mechaniczny, który powinnaś wykonywać dwa razy w tygodniu. Żelem zaś przemywaj buzię rano i wieczorem. Potrzebujesz też dobrego płynu micelarnego, najlepiej takiego o naturalnym składzie. Unikaj kosmetyków z parafiną, silikonami i glikolami, gdyż te składniki bardzo często zapychają.