to tylko seks

Mamy różne wyobrażenia miłości, a partnerzy nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, co do związku. Dla jednych liczy się prawdziwe, głębokie uczucie, inni traktują poznane osoby dość przedmiotowo, bez emocji, których byśmy oczekiwali. Seks łączy ludzi, ale nie zawsze jest wynikiem miłości i przywiązania. Czy to tylko seks, czy może coś więcej?

Seks a prawdziwy związek

Jak wyobrażamy sobie prawdziwy związek? To przede wszystkim relacja, która łączy partnerów nie tylko w łóżku. Seks powinien być jej dopełnieniem. W związku chodzi nie tylko o miłość fizyczną, ale także psychiczne poczucie bliskości, więzi i zaufania. O prawdziwym związku możemy mówić, gdy dwoje ludzi wspiera siebie, darzy uczuciami i szacunkiem. Spędza ze sobą czas i spogląda w jednym kierunku. Na związek składa się przecież wiele czynników, a nie tylko momenty namiętności. Po czym poznać, że dwoje ludzi łączy tylko seks?

Rozmowa? Zapomnij!

Związek opiera się na rozmowach. Osoby, które coś łączy, będą chciały rozmawiać ze sobą na wszelkie tematy, nie tylko te dotyczące sfery seksualnej. Gdy to seks jest najważniejszy, a o zwykłych rozmowach nie ma mowy – w relacji zapala się czerwona lampka. Seks jako priorytet dla jednego z partnerów może świadczyć o tym, że nie ma mowy o prawdziwym związku. Po co rozmawiać, skoro punktem zaczepienia jest tylko dobry seks – takie myślenie nie wróży dobrze dla partnerów, szczególnie jeśli jedna ze stron liczy na coś więcej.

Zero opowieści o rodzinie

Ludzie, którzy się poznają czy są ze sobą opowiadają o swojej rodzinie. Dzielą się takimi informacjami, gdyż są one ważne dla budowania szczerego i trwałego związku. Nawet, jeśli relacje z bliskimi są trudne, zasługują na to, by partner o nich wiedział. Osoba, dla której ważny jest tylko seks, będzie unikała opowieści o rodzinie i znajomych. Nie traktuje partnera czy partnerki poważnie, więc nie ma potrzeby dzielenia się z nim swoim życiem rodzinnym czy też towarzyskim.

Wspólny czas – tylko w łóżku

Pary pragną spędzać wspólny czas nie tylko w łóżku. Chodzą na spacery, do kina, gdziekolwiek, ale razem, bo na tym m.in. polega bliska znajomość. Związek, opierający się tylko na seksie nie ma nic wspólnego z głębokimi uczuciami i codziennym życiem. Spędzony wspólnie czas ma ogromne znaczenie w budowaniu więzi międzyludzkich. Bez tego nie możemy mówić o związku.

Jeden temat, czyli seks

związekW relacji opartej tylko na więzi fizycznej pojawi się jeden temat i jest nim seks. Para nie ma żadnych innych wspólnych tematów, bo nie łączy ją nic innego. Sfera seksualna stanowi najważniejszy aspekt takiego związku, o ile możemy nazwać go związkiem. Problem pojawia się, gdy jedno z partnerów ma nieco inne oczekiwania i być może liczy na prawdziwą miłość. Jeśli to tylko seks, nie należy się łudzić, że zamieni się nagle w tętniącą emocjami więź, opartą nie tylko na fizyczności.

Katarzyna Antos