Ach, te dzieciaki! Rodzina

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Jeśli przypuszczasz, że Twoje dziecko może brać narkotyki, nie lekceważ sprawy. Wiele zależy od tego, jak wcześnie się zorientujesz i co zrobisz w tej sprawie. Nie daj się zaskoczyć!

Jeśli przypuszczasz, że Twoje dziecko może brać narkotyki, nie lekceważ sprawy. Wiele zależy od tego, jak wcześnie się zorientujesz i co zrobisz w tej sprawie. Nie daj się zaskoczyć!

Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń wśród, których są liczne używki. Narkotyki są jednymi z nich. Mimo faktu, że większość rodziców stara się przekazać dziecku najlepsze wzory i rady na temat tego co wolno a czego nie, często i tak mogą pojawić się kłopoty.

Czym są narkotyki?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia do narkotyków zalicza się takie środki jak opiaty (np. heroina, morfina), psychostymulanty (np. amfetamina, metamfetamina), kokaina, marihuana i haszysz, halucynogeny (np. DMT), psychodeliki (np. LSD-25), środki lotne (np. kleje), leki uspokajające i barbiturany, nikotyna, alkohol oraz steroidy.

Warto pamiętać, że narkotyki dzieli się też na miękkie i twarde. Pierwsze to takie, które uzależniają w stopniu niewielkim lub żadnym. Natomiast stosowanie narkotyków twardych prowadzi do silnego uzależnienia i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Przykłady narkotyków twardych to m.in. kokaina, heroina lub morfina.

Wytęż czujność, gdy Twoje dziecko…

Tak naprawdę zażywanie narkotyków można odkryć na wiele sposobów. Dzieci i młodzież, które mają okazję spróbować narkotyku, fakt ten chcą ukryć za wszelką cenę. Chwalić się więc na pewno nie będą, ale osobę pod wpływem narkotyku zdradza zachowanie, zmiany w wyglądzie zewnętrznym czy też sam dowód – znalezienie narkotyków bądź przyborów do ich stosowania. O tym, że Twoje dziecko bierze przekona Cię również tzw. test oczny, test włosa czy test moczu.

Mając wstępne podejrzenia powinnaś zwrócić uwagę na to czy np. dziecko ostatnio jakoś oddala się od ciebie, staje się wyizolowane, zwłaszcza jeśli wcześniej byliście blisko. Powodem do zmartwień będzie też niechęć do rozmów, unikanie, kłamstwa oraz wystąpienie kłopotów w szkole, jak np. słabsze stopnie czy wagary.

Wiele dowiesz się z samego zachowania. Osoby przyjmujące narkotyki stają się niecierpliwe, rozdrażnione i nerwowe na przemian z stanami ospałości i spaniem o nietypowych porach. Na pewno masz się czym martwić, jeśli nastolatek bez Twojej zgody wymyka się z domu. Nowi znajomi, których nie chce Ci przedstawić też powinni wzbudzić twoją czujność.

Jeśli chodzi o wygląd, to zwróć uwagę na przekrwione i łzawiące oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice i przewlekły katar, krew z nosa, inny styl ubierania się. Warto też rozejrzeć się po pokoju pociechy i sprawdzić czy nie unosi się w nim dziwny zapach i nie widać fifek i fajek, igieł, strzykawek, bibułek do skrętów, białego proszku, leków, pastylek czy opalonych aluminiowych folii.

Co robić gdy dziecko bierze narkotyki?

W takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty, który rozpocznie leczenie z osobą uzależnioną. Bazy danych takich placówek są stworzone dla każdego województwa.

Trudniejsza sytuacja to taka, kiedy uzależniona pociecha nie chce się leczyć. Można próbować terapii, współpracować z psychologiem i starać się motywować pociechę do leczenia. Sytuacja może się zmienić, jeśli dziecko zrozumie i poczuje zdecydowany opór całej rodziny w stosunku do narkotyków. Poradnie zajmujące się leczeniem uzależnień od narkotyków wypisują specjalne skierowania dla osób uzależnionych na detoks do szpitala.

Anna Konopka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *