Jeśli przypuszczasz, że Twoje dziecko może brać narkotyki, nie lekceważ sprawy. Wiele zależy od tego, jak wcześnie się zorientujesz i co zrobisz w tej sprawie. Nie daj się zaskoczyć!

Współczesny świat stwarza wiele zagrożeń wśród, których są liczne używki. Narkotyki są jednymi z nich. Mimo faktu, że większość rodziców stara się przekazać dziecku najlepsze wzory i rady na temat tego co wolno a czego nie, często i tak mogą pojawić się kłopoty.

Czym są narkotyki?

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia do narkotyków zalicza się takie środki jak opiaty (np. heroina, morfina), psychostymulanty (np. amfetamina, metamfetamina), kokaina, marihuana i haszysz, halucynogeny (np. DMT), psychodeliki (np. LSD-25), środki lotne (np. kleje), leki uspokajające i barbiturany, nikotyna, alkohol oraz steroidy.

Warto pamiętać, że narkotyki dzieli się też na miękkie i twarde. Pierwsze to takie, które uzależniają w stopniu niewielkim lub żadnym. Natomiast stosowanie narkotyków twardych prowadzi do silnego uzależnienia i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Przykłady narkotyków twardych to m.in. kokaina, heroina lub morfina.