Zazdrościsz koleżankom, że ich wnuki dobrze się uczą i odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Twój nie radzi sobie z czytaniem, a matematyka jest dla niego zbyt abstrakcyjna.
Dzieci wysokoreaktywne
Zanim uznasz, że twój wnuk jest odporny na wiedzę, zastanów się, czy za jego kłopoty nie odpowiadają czynniki zewnętrzne. Dzieci wysokoreaktywne nie potrafią przyswajać nowych wiadomości, gdy dookoła panuje hałas i rozgardiasz. Każda drobnostka je dekoncentruje i odciąga od szkolnej lektury. Jeśli zauważyłaś, że twój wnuk nie potrafi skupić się na wykonywanej czynności, zadbaj o to, aby na jego biurku panował porządek, a serwis informacyjny śledzony przez dziadka, nie odciągał uwagi malucha. Na czas odrabiania lekcji warto ściszyć telewizor, radio, a pranie odłożyć na później.
Dzieci wysokoreaktywnych nie należy mylić z osobami chorymi na ADHD. Nie każda osoba, która nie potrafi skupić się na rachunkach matematycznych, ma kłopot z nadpobudliwością psychoruchową. Twój wnuk jest wysokoreaktywny? Nie przejmuj się, ta cecha nie dyskwalifikuje go na rynku pracy. Osoby wysokoreaktywne świetnie odnajdują się w księgowości i życiu naukowym. W odpowiednich warunkach świetnie radzą sobie z obowiązkami.
Dysleksja czy problemy ze wzrokiem?
Kilkulatek niechętnie czyta elementarz? Zwróć uwagę, czy podczas lektury nie przybliża zanadto książki do oczu. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem, gorzej się uczą i szybciej męczą się podczas czytania szkolnych lektur. Na szczęście problem można łatwo rozwiązać. Wystarczy zabrać malucha do okulisty i poprosić go o wybór odpowiednich szkieł korekcyjnych.
Magnez i lecytyna poprawiają pamięć
Trudności z zapamiętywaniem nierzadko stanowią jeden z objawów niedoborów żywieniowych. Gdy nie zaspokajamy podaży organizmu na witaminy i minerały, pojawiają się problemy z koncentracją. W dzisiejszych czasach, gdy na stołach króluje wysoko przetworzona żywność, często obserwuje się niedobory żywieniowe. Chcesz, aby twój wnuk nauczył się zasad ortografii? Przygotuj mu zdrowy deser, w tej roli doskonale sprawdzają się orzechy. Niebagatelną rolę odgrywa również lecytyna, którą znajdziesz w ziarnach słonecznikach. Udowodniono, iż spożywanie bakalii wpływa korzystnie na nasze możliwości intelektualne.
Napięty program nauczania a problemy z nauką
Twój wnuczek ma problem tylko z jednym przedmiotem? Z przyjemnością dodaje ułamki, ale niechętnie odrabia zadania z geografii? Porozmawiaj z dzieckiem nt. nauczycieli i lekcji. Może okazać się, iż nauczyciel geografii w sposób niezrozumiały przekazuje wiadomości, ponieważ musi nadrobić program. Zapytaj wnuka, czy geografia zawsze przysparzała mu trudności, czy problem pojawił się stosunkowo niedawno.
Niezależnie od tego, gdzie tkwi źródło problemów, dziecka nie należy pozostawiać samemu sobie. Warto usiąść z nim nad zeszytem i wytłumaczyć zjawiska atmosferyczne. Czasem wystarczy jeden wieczór, by dziecko nadrobiło zaległości i poprawiło ocenę z niezapowiedzianej kartkówki.