W Nottingam rozpętała się medialna burza po tym, jak wyszło na jaw, że pewien dentysta nie dezynfekował swoich narzędzi. Badaniom na obecność wirusa HIV musi poddać się 22 tys. osób.

Powszechnie wiadomo, iż wirus krwi przenosi się wraz z krwią, spermą i zakażonym mlekiem matki. W związku z tym prawo nakłada na pracowników służb medycznych obowiązek sterylizacji narzędzi bądź używania przedmiotów jednorazowego użytku. Lekarze, którzy ignorują obowiązujące normy, narażają swoich pacjentów na liczne niebezpieczeństwa, w tym zakażenie wirusem HIV, HCV czy HBV.

Wstrząsające nagranie z gabinetu stomatologicznego

Niecne praktyki stomatologa, który prawdopodobnie postanowił zaoszczędzić na sterylizacji brudnych narzędzi, prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie postawa pewnego pacjenta. Nieprzestrzeganie elementarnych zasad higieny wstrząsnęło nim do tego stopnia, iż postanowił uwiecznić zachowanie dentysty na filmiku.

Brytyjska inspekcja sanitarna po zapoznaniu się z nagraniem, zamknęła gabinet stomatologiczny i zaczęła poszukiwać pacjentów dentysty, który regularnie łamał obowiązujące prawo. Ilu z 22 tysięcy pacjentów uległo zakażeniu?