Co wpływa na efektywność treningu

Niezależnie od dziedziny sportu, który uprawiasz, zdarza się, że podejmowane treningi przynoszą kiepskie rezultaty. Czasami czujesz się osłabiony, innym razem masz wrażenie, że ćwiczenia były tak proste, że czas pomyśleć o trudniejszym wyzwaniu. Jakie czynniki mogą wpływać na takie stany? Co robić, by trening przynosił zamierzone efekty?

Sen

O tym, jak ważny jest sen dla naszego funkcjonowania, napisano już całe tomy. Zapewne sam nie raz doświadczyłeś negatywnych skutków nieprzespanej nocy – ogólne osłabienie, zniechęcenie, brak motywacji mogły zniechęcić Cię do podjęcia zwykłych aktywności i skutecznie uniemożliwić wykonanie zaplanowanych ćwiczeń. Warto zadbać o regularność swego snu i ograniczenie czynników stresowych. Jeśli zależy Ci na nocnej regeneracji po intensywnych treningach typu crossfit czy sesji siłowej, pomyśl o suplementacji. Sprawdzi się tutaj np. Amarok Hypnos.

Dieta

Żeby móc sprawnie funkcjonować każdego dnia, warto zwrócić uwagę na swój plan żywieniowy. Jeśli ćwiczysz już od jakiegoś czasu, z pewnością planujesz swój jadłospis. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zawartością witamin w poszczególnych produktach. Być może wykluczając z diety pewne grupy produktów, doprowadzasz swój organizm do powstawania niedoborów. To gotowa droga do osłabienia, które uniemożliwi Ci przeprowadzanie jakościowych treningów. Przykładem może być niedostateczne przyjmowanie kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zauważasz ogólne osłabienie i problemy z koncentracją po wizycie na siłowni, sprawdź suplement Perfect Omega od firmy Amarok.

Poszukuj nowych motywatorów

Okazuje się, że na jakość wykonywanego treningu wpływa również otoczenie. Decydując się na określoną siłownię, warto kierować się nie tylko ceną karnetu, ale również własnymi preferencjami co do jej wystroju czy muzyki, która towarzyszy nam podczas treningu. Tu warto również pomyśleć o własnej playliście. Muzyka o szybkim tempie redukuje odczuwany wysiłek, motywuje do wykonywania kolejnych powtórzeń i jak się okazuje, wpływa pozytywnie na pracę serca. Warto również poszukać dodatkowych bodźców – czasami zmiana siłowni czy klubu fitness może pozytywnie wpłynąć na Twoją motywację. Podobnie Twój strój – nowe buty, torba sportowa czy lepsza odzież pozwolą Ci zerwać z monotonią i będą zachętą do wstawania i wyjścia na trening.

Zdrowie

Czynników wpływających na skuteczność treningu może być oczywiście wiele, ale wśród nich bez wątpienia kluczowy jest stan naszego organizmu. Wszelkie dolegliwości bólowe właściwie uniemożliwiają przeprowadzenie kolejnych sesji, a infekcje mogą prowadzić do ogólnego osłabienia, które sprawi, że zamiast sprawiać przyjemność, trening zamieni się w udrękę. Czasami trudno zidentyfikować problem. Warto udać się na konsultację medyczną albo wykonać podstawowe badania krwi. Pewne niedobory można łatwo wyeliminować, stosując np. suplementy crossfitowe. Wpłyną one na ogólne samopoczucie, pomogą skoncentrować się w czasie wykonywania poszczególnych serii, pozytywnie wpłyną na gospodarkę hormonalną, ułatwią regenerację i poprawią jakość Twojego snu.