Co oznaczają czerwone plamy na nogach

Czerwone plamy na nogach są objawem, który świadczy o reakcji alergicznej, chorobie dermatologicznej lub niektórych schorzeniach przewlekłych. Ich pojawienie się wymaga konsultacji lekarskiej i badań diagnostycznych wyjaśniających przyczynę problemu.

Przyczyny czerwonych plam na nogach

Czerwone plamy na nogach mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Są spowodowane różnymi czynnikami, które nie zawsze oznaczają poważny proces chorobowy. Poza wykwitami, które mają różną wielkość i kształt, mogą pojawić się także krosty, pęcherze, opuchlizna, łuszczenie się naskórka, pieczenie i świąd, niekiedy bardzo nasilony. Czerwone plamy pojawiają się na palcach, stopach, kostkach, łydkach, piszczelach lub udach.

Przyczyn czerwonych plam na nogach może być wiele. Najczęściej jest to reakcja alergiczna, która pojawiła się po kontakcie skóry z czynnikiem drażniącym: proszkiem do prania, płynem do płukania lub kosmetykiem. Bywa też wynikiem spożycia niektórych pokarmów, na które pacjent jest uczulony. Alergię można rozpoznać po tym, że poza czerwonymi plamami pojawia się silny świąd. Zmiany na nogach bardzo często są także wynikiem ukąszenia przez owady lub podrażnienia przez niektóre rośliny, np. pokrzywę.

Czerwona plama na nodze, która ma nieregularny kształt lub rozchodzi się obwodowo, może być także rumieniem wędrującym – sygnałem świadczącym o tym, że doszło do ukąszenia przez kleszcza i zakażenia boreliozą. Mogą mu towarzyszyć bóle mięśni i stawów, osłabienie, łatwa męczliwość. Stan ten zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Plamy na nogach są również czasem objawem niektórych schorzeń przewlekłych. Należą do nich:

  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łuszczyca,
  • grzybica skóry,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • naczyniak,
  • stopa cukrzycowa,
  • zapalenie stawów międzypaliczkowych,
  • choroby naczyń krwionośnych (np. w wyniku zmian miażdżycowych),
  • niewydolność żylna (zwłaszcza u osób starszych),
  • infekcje bakteryjne skóry.

Czerwone plamy na nogach u dzieci

Czerwone plamy na nogach u dzieci są najczęściej skutkiem reakcji alergicznej na detergenty używane do prania odzieży lub kąpieli. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego środki do pielęgnacji, które nie powodują żadnych objawów u dorosłych, mogą mocno podrażnić naskórek malucha. Zaczerwienienie pojawia się także w wyniku otarć od szwów lub ubrań ze sztucznej tkaniny.

U dzieci czerwone plamy bardzo często są wynikiem schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza atopowego zapalenia skóry. Zdarza się także choroba zakaźna, zwana różą, która pojawia się po zakażeniu paciorkowcami. Zaczerwienienie jest obecne też w przebiegu różyczki, odry i płonicy oraz po ukąszeniu przez kleszcza.

Czerwone plamy na nogach, które zlewają się w większe skupiska, a na ich powierzchni pojawiają się małe krostki, to potówki – zmiany skórne będące wynikiem przegrzania i podrażnienia skóry przez pot. Zlokalizowane są w miejscach, gdzie ubranie lub pieluszka przylega do ciała. Jest to bardzo częsta, ale całkowicie niegroźna dolegliwość niemowląt i małych dzieci.

Jak leczyć czerwone plamy na nogach?

Czerwone plamy na nogach warto zawsze skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą. W większości przypadków zmiany skórne, które są efektem reakcji alergicznej, ustępują samoistnie po ustaniu ekspozycji na czynnik drażniący lub po podaniu środków przeciwalergicznych dostępnych w aptece bez recepty. Substancja, która wywołała alergię, powinna zostać na zawsze wyeliminowana, co może oznaczać konieczność zmiany kosmetyków, proszku do prania, niektórych tkanin, nawet jadłospisu.

Leczenie czerwonych plam na nogach zależy przede wszystkim od przyczyny, która je wywołała. Z tego powodu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, obejmującej testy laboratoryjne krwi, konsultację dermatologiczną, a także badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera (w przypadku podejrzenia zmian w naczyniach krwionośnych). W terapii stosuje się najczęściej miejscowe maści i kremy.

Tekst powstał we współpracy