Seks

Co blokuje nas na seks?

Co blokuje nas na seks

Seks dla jednych stanowi czystą przyjemność, dla drugich okazję do zacieśniania więzi z partnerem. Podobno istnieją aż 237 powody, dla których ludzie decydują się na erotyczne igraszki. Czasem jednak zamykamy się na tę sferę naszego życia. Robimy to także z różnych powodów. Co blokuje nas na seks?

Stosunek do seksu naszych rodziców

Wiele osób blokuje się na seks nie dlatego, że spotkało je coś złego w tej sferze życia, ale dlatego, że rodzice ukazywali erotyczne igraszki jako grzech. Zawsze napiętnowali wszelkie przejawy zainteresowania życiem seksualnym. Gdy pytałaś o antykoncepcję, rodzice patrzyli na ciebie wilkiem. Mówili, że porządne kobiety szanują się i nie uprawiają seksu przed ślubem. Filmy ze scenami erotycznymi były dla nich zboczone. Jeśli do tego dojdzie negatywny obraz seksu wyniesiony z lekcji religii, to blokada nie powinna nas dziwić.

Brak zaufania do partnera

Możemy też być zablokowane na seks przez brak zaufania do partnera. Jeśli on nas zawiódł lub zachowuje się w sposób podejrzany, mamy wątpliwości co do jego wierności, boimy się, że może nas zdradzać, to nie mamy ochoty na erotyczne igraszki. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy nie czujemy się przez niego kochane, choć on zapewnia nas o swoim uczuciu. Nie chcemy wówczas robić czegoś, czego później mogłybyśmy żałować. Niewierny partner może nas zarazić wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Na część z nich nie ma żadnych leków.

Złość na partnera

Czasem nie chcemy uprawiać seksu, bo odczuwamy wobec niego złość. Jesteśmy wściekłe za to, jak ostatnio nas potraktował po stosunku. Irytuje nas to, że nigdy po nas nie przyjedzie, choć wyraźnie wspominałyśmy, że boimy się same chodzić po zmroku. Na dodatek on nie umie się ładnie ubrać na randkę, zakłada znoszony T-shirt, który już dawno powinien zakończyć żywot pocięty na ściereczki.  Gdy odczuwamy złość, nie mamy ochoty na seks i nie ma w tym nic dziwnego.

Brak bliskości z partnerem w codziennym życiu

Aby kobieta miała ochotę na seks, musi zbudować bliskość z partnerem. Niestety, ten element związku kuleje u wielu osób. Na co dzień szczerze ze sobą nie rozmawiamy, nie okazujemy sobie czułości. Nie mamy odwagi być prawdziwą wersją siebie w oczach partnera. Gdy dopada nas brak bliskości, oddalamy się od mężczyzny także w życiu erotycznym. On przestaje wzbudzać w nas pożądanie i pozytywne emocje.

Strach przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Wiele osób nie chce uprawiać seksu w obawie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niestety, prośba o wykonanie badań w tym kierunku przez wielu mężczyzn bywa odbierana jako atak. O ile dla gejów jest to norma, oni regularnie się testują pod kątem HIV, HCV czy kiły, to dla facetów hetero taka prośba jest kwitowana w niewybredny sposób. Kobiety zazwyczaj nie mają problemu z tym, aby się przebadać, gdy zostaną o to poproszone.

Odmienne potrzeby seksualne

Czasem obie strony bardzo mocno rozjeżdżają się w swoich potrzebach seksualnych. Jedna pragnie czułego seksu, druga ostrzejszego. Trudno połączyć tak sprzeczne oczekiwania. Czasem lepiej jest po prostu rozstać się i poszukać kogoś, kto będzie z nami bardziej kompatybilny w tym zakresie.

Nocne koszmary

Blokada na seks może też pojawić się w wyniku nocnych koszmarów. Jeśli śni nam się gwałt po pigułce gwałtu, możemy odczuwać ogromny strach przed jakimkolwiek zbliżeniem nawet ze stałym partnerem. Uruchomione bowiem zostają struktury w mózgu odpowiedzialne za mechanizmy obronne.

Filmy nasycone przemocą seksualną

Seks może nam się zacząć kojarzyć negatywnie także wówczas, gdy obejrzymy jakiś film wojenny nasycony przemocą seksualną.  Dla wielu osób jest to tak traumatyczny widok, że doświadczają go na poziomie podświadomości jeszcze przez długi czas. Boją się zbliżenia, bo widziały, jak bardzo seks może skrzywdzić kobietę. Warto pamiętać, iż mamy różną wrażliwość. Jeśli jesteśmy bardzo delikatne, unikajmy tego typu produkcji i zbyt ostrych powieści erotycznych.

Bycie ofiarą molestowania seksualnego

Nasza niechęć do seksu może wynikać z faktu, iż w przeszłości padłyśmy ofiarami molestowania seksualnego. Ta forma przemocy pozostawia trwałe ślady w psychice kobiety. Aby nauczyć się żyć z trudnymi wspomnieniami, trzeba przejść długotrwałą psychoterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *