Zdrowie

Płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z COVID-19?

Płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z COVID-19

Od początku roku trwają intensywne prace nad szczepionką oraz lekiem na COVID-19. Testowane są różne substancje o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym. Wszystkim zależy na jak najszybszym powrocie do normalności i stabilności gospodarczej. Ta nie zostanie uzyskana, dopóki nie opracujemy leku, szczepionki czy innych preparatów zwalczających COVID-19. Wyniki pewnych badań niosą nadzieję. Czy płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z COVID-19?

Czy płyny do płukania jamy ustnej pomogą w walce z koronawirusem?

Naukowcy z Cardiff uzyskali optymistyczne wyniki wstępnych badań. Testowali oni płyny do płukania jamy ustnej w kontekście walki z koronawirusem. Okazało się, że tego typu preparaty mogą zabić śmiercionośny patogen w ciągu 30 sekund. Trzeba jednak pamiętać, że płyn do płukania jamy ustnej był tutaj wykorzystany w warunkach laboratoryjnych, teraz trzeba uwzględnić wszystkie czynniki zewnętrzne związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka. Może bowiem się okazać, że produkt, który świetnie zabija COVID-19 stosowany bezpośrednio na hodowlę wirusową, w organizmie człowieka nie przyniesie pożądanych rezultatów. Musimy pamiętać o tym, że alkohol w stężeniu 70-procentowym zabija koronawirusa na powierzchniach zewnętrznych, w tym poręczach czy klamkach od drzwi. Niemniej spożyty w formie drinka na rozluźnienie nie przynosi już tak dobrych rezultatów, wręcz osłabia naszą odporność.

Naukowcy z Cardiff odkryli substancję, która zwalcza COVID-19

Nie wszystkie płyny do płukania jamy ustnej likwidują COVID-19. Taką aktywność wykazują tylko te produkty, które zawierają chlorek cetylopirydyniowy w stężeniu wynoszącym co najmniej 0,07%.  Jest to związek organiczny, czyli składający się z atomów węgla.  Stosuje się go w płynach do płukania jamy ustnej, gdyż wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Chroni tym samym nasze zęby przed zepsuciem.

Czy powstanie lek na COVID-19?

Naukowcy z Cardiff muszą teraz sprawdzić, czy ich odkrycie znajduje praktyczne zastosowanie. Jak wykorzystać właściwości bójcze chlorku cetylopirydyniowego w stosunku do COVID-19, aby substancja ta okazała się przydatna w walce z patogenem? Czy będzie można go podać w jakiś sposób chorym na koronawirusa i uzyskać szybką poprawę stanu ich zdrowia, bez efektów ubocznych? Wszystkie te kwestie wymagają przeprowadzenia szeregu badań. Szczepionka na koronawirusa też wkroczyła w kolejny etap testów.  Czy zostanie dopuszczona do obrotu? Tego także nie wiemy na chwilę obecną. Dlatego tak ważne jest każde odkrycie i każda substancja, która niszczy COVID-19. Im więcej takich odkryć, tym większe prawdopodobieństwo opracowania skutecznego leku. Dzięki niemu wszyscy moglibyśmy niebawem powrócić do normalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *