Psychologia

Kiedy Polki decydują się na rozwód?

Kiedy Polki decydują się na rozwód

Rozwód prawie zawsze wiąże się z ciężkimi emocjami. W końcu stanowi w pewnym stopniu wyraz naszej porażki. Coś nam nie wyszło, dlatego rozstajemy się, chociaż planowaliśmy wspólne życie. Kiedy Polki  decydują się na rozwód?

Polki zawsze starają się ratować małżeństwo

Polki rzadko decydują się na rozwód pod wpływem emocji. Zazwyczaj odchodzą od męża wówczas, gdy sytuacja jest naprawdę trudna i niewiele można zmienić. Dla wielu kobiet małżeństwo to wciąż bardzo ważna instytucja, o którą walczą do samego końca. To właśnie panie zapisują się na terapie małżeńskie, szukają pomocy u specjalistów. Ich przywiązanie do rodziny, tradycji i religii jest bowiem bardzo wysokie. Czasem jednak związku nie da się uratować i wtedy kobiety składają pozew rozwodowy.

Zdrada jako częsta przyczyna rozwodów

Wciąż wiele małżeństw rozpada się z powodu zdrady. Co ciekawe, mężczyźni dopuszczają się jej nawet w czasach pandemii. Podczas wiosennego lockdownu musieli się nieco natrudzić, by odwiedzić kochankę, ale to robili. Udawali, że jadą po zakupy do sklepu, rzeczywiście przywozili je potem do domu. Wielu niewiernych mężów posiada własne firmy, dlatego swoje wyjście do kochanki usprawiedliwiali koniecznością zrobienia czegoś w biurze. Kobiety, które podejrzewają zdradę, coraz częściej korzystają z usług agencji detektywistycznych. Te dostarczają im dowodów małżeńskiej niewierności. Posiadanie ich umożliwia uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie.

Niezgodność charakteru, inne cele w życiu

Podczas pandemii wiele kobiet przekonało się, jak wiele różni je od mężów. Wspólne spędzanie wielu godzin ciężko prowadziło do kłótni. Panie nie otrzymywały niezbędnego wsparcia, nie mogły liczyć na ciepłe słowo męża. Poza tym w wielu polskich domach wciąż obowiązuje zasada, że choć obydwoje pracują w takim samym wymiarze godzin, to ona gotuje, sprząta i robi zakupy. Wspólne spędzanie czasu w dobie pandemii wykazało niezgodność charakteru między partnerami. Bardzo często po ślubie dochodzą do głosu też inne cele w życiu. Ona chce mieć dziecko, on niekoniecznie. Albo ona chce wychować dziecko w chrześcijańskiej tradycji, jemu się to nie podoba.

Rozwód ułatwia dobra sytuacja materialna kobiety

Wykazano, że na rozwód częściej decydują się kobiety, które mają dobrą sytuację materialną. Gdy potrafią same zaspokoić swoje potrzeby, utrzymać się, nie boją się konsekwencji rozstania. Dużo łatwiej odejść od męża, gdy ma się środki na wynajem mieszkania. Trudniej, gdy samej zarabia się najniższą krajową, a rodzice nie należą do zamożnych i nie udzielą wsparcia finansowego. Wiele kobiet planując rozwód, stara się dążyć do uzyskania podwyżki lub dodatkowego źródła dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *