Najnowsze badania naukowców z University College London wykazały, iż uprawianie jakiejkolwiek formy sportu 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji o około 16 procent badanych.

O tym, że endorfiny powstałe w wyniku podejmowania aktywności fizycznej mają wpływ na polepszenie naszego samopoczucia – wiedzieliśmy od dawna. Teraz jednak nauka potwierdza zbawienny wpływ ruchu również na naszą duszę.

Ciesz się życiem i nie daj się depresji

U osób, które zwiększają poziom aktywności fizycznej, odnotowano mniejszą częstotliwość występowania objawów charakterystycznych dla depresji. Z kolei osoby, które przyznały się do częstszego odczuwania symptomów związanych z tą chorobą, były osobami mniej aktywnymi fizycznie.
Badacze przeanalizowali objawy depresyjne wraz z poziomami aktywności fizycznej aż u 11135 osób w regularnych odstępach czasu.

Badania na temat depresji

Wyniki jednoznacznie wskazywały, że każdy dodatkowy trening w tygodniu zmniejszał prawdopodobieństwo depresji o 6 procent. Naukowcy szacują, że w Wielkiej Brytanii praktycznie całkowicie niezainteresowanych sportem jest 19 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet. Wyniki te są zbliżone do statystyk dotyczących odsetka osób cierpiących na depresję.
Naukowcy prowadzą w tej materii dalsze, bardziej zaawansowane badania aby potwierdzić tą teorię w 100%. Gdyby się to udało, aktywność fizyczna byłaby jednym z elementów leczenia depresji na skalę światową. Warto więc wdrożyć w życie hasło – ciesz się życiem i nie daj się depresji!

Anna D.