Światowej sławy kreator mody Oscar de la Renta zmarł w poniedziałek 20.10. 2014 roku. Miał 82 lata, od 10 lat walczył z choroba nowotworową.

Legendarny projektant urodził się w 1932 roku w Republice Dominikańskiej jako jedyny chłopiec spośród siedmiorga rodzeństwa. W wieku 18 lat dostał staż u swojego przyszłego mentora Cristobala Balenciagi, następnie rozpoczął pracę w domu mody Lanvin w Francji. W 1965 roku otworzył własny dom mody w Nowym Jorku.

Oscar uwielbiał kobiecość, pragnął i umiał wydobywać ze swoich klientek wszystko to co w nich najlepsze, wiedział że kobiety chcą czuć się piękne. Jego kreacje nosiły takie sławy jak: Jessica Parker, Michelle Obama, Jennifer Garner, Oprah Winfrey. Ostatnim głośnym sukcesem Oscara było zaprojektowanie sukni ślubnej wybranki serca George’a Clooneya, słynnej prawniczki Amal Alamuddin.

De la Renta był dwukrotnie żonaty, jego pierwsza żona Francoise de Langlade zmarła na raka kości w 1983 roku, w 1989 roku Oscar ożenił się ponownie z bywalczynią salonów Annette Engelhard Reed. Po śmierci pierwszej żony projektant adoptował w swoim ojczystym kraju małego chłopca.

Kreator mody w zeszłym roku o swojej chorobie nowotworowej powiedział: „Jedną z rzeczy związanych z danym w ten sposób ostrzeżeniem jest wdzięczność za każdy kolejny dzień życia”.

Czerwony dywan bez jego niesamowitych, kobiecych kreacji stanie się uboższy o odrobinę klasy, elegancji i uroku dawnych lat.

E.K.