Wątroba to niezwykle ważny narząd, choć posiada zdolność do regeneracji, współczesny styl życia jej nie służy. Istnieją jednak produkty, które wpływają korzystnie na wątrobę. Należy do nich kawa.

Naukowcy przeprowadzili badania na szeroko skalę. Do eksperymentu zaprosili 28 tysięcy osób po 20. roku życia. Celem badania było określenie wpływu picia kawy na funkcjonowanie wątroby. Miłośnicy tego napoju, mogą po niego sięgać bez obaw. Ludzie, którzy w ciągu dnia wypijają 3 filiżanki małej czarnej, cieszą się zdrową wątrobą i dobrym samopoczuciem.

Jaka kawa jest korzystna dla wątroby?

Jaka kawa jest najbardziej wartościowa ze zdrowotnego punktu widzenia? Wbrew pozorom zawartość kofeiny nie ma tutaj żadnego znaczenia. Mała czarna pozbawiona tego składnika również wpływa korzystnie na funkcjonowanie wątroby. Kawa bezkofeinowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które na co dzień zmagają się z chorobami układu krążenia.

Co świadczy o kondycji wątroby? Jej stan najlepiej zweryfikować, poddając krew badaniu określającemu stężenie enzymów wątrobowych ALT, AST, ALP, GGTP. Sygnał ostrzegawczy stanowi wysoki poziom enzymów wątrobowych. U osób, które regularnie piją kawę, stężenie enzymów wątrobowych jest stosunkowo niskie. Oznacza to, iż narząd znajduje się w dobrej kondycji.

Irmina