Śmierć jest naturalną i nieodłączną częścią życia. Skąd bierze się lęk przed śmiercią? Jak poradzić sobie z natrętnymi myślami o śmierci?

Dlaczego boimy się śmierci?

Wydawać by się mogło, że śmierć otacza nas ze wszystkich stron – wyziera z ekranu telewizora, z kart książek, jest pokazywana we wszystkich mediach. Można przypuszczać, że współczesny człowiek oswoił się już ze śmiercią i żaden rodzaj umierania nie jest mu obcy. A jednak – coraz więcej ludzi nie radzi sobie z wewnętrznym lękiem przed śmiercią. Objawia się to pod różnymi postaciami: nieokreślonego strachu przed momentem śmierci, lęku przed tym, co się stanie z człowiekiem po śmierci oraz strachu przed utratą najbliższych osób.

Boję się śmierci…Kiedy lęk staje się chorobą?

Tanatofobia to rodzaj nerwicy, polegający na lęku przed śmiercią. Obawa przed śmiercią towarzyszy każdemu człowiekowi i jest zjawiskiem powszechnym. Każdy w pewnym momencie swojego życia uświadamia sobie kruchość i przemijalność egzystencji oraz zaczyna zastanawiać się nad rzeczami ostatecznymi. Pojawiają się pytania o sens życia, o to, co czeka nas po śmierci, jak również ujawnia się strach o życie własne i bliskich. Większość osób potrafi poradzić sobie z myślami o nieuniknionym. Kiedy jednak lęk przeradza się w obsesję i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, trzeba poszukać pomocy specjalisty.