Fitness

Bieganie jest dla każdego!

Jogging zdobywa coraz większą popularność również w Polsce, bowiem coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzystnego wpływu uprawiania sportu na nasze dojrzalakobieta.pl.

Jogging zdobywa coraz większą popularność również w Polsce, bowiem coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzystnego wpływu uprawiania sportu na nasze zdrowie.

Tyczy się to również osób po 50 roku życia i starszych. Bieganie jest czymś naturalnym dla ludzkiego organizmu. Czynność tą mamy dosłownie zapisaną w genach. Nasi praprzodkowie musieli przemieszczać się szybko podczas polowań, aby móc schwytać zwierzynę konieczną do przetrwania. Bieg wykorzystywali również do uciekania przed zagrożeniem oraz w przypadku przekazywania informacji między mieszkańcami poszczególnych plemion czy też osad.

W XXI wieku ludzie robią to siedząc wygodnie na sofie za pomocą tabletu z Internetem bądź telefonu komórkowego. Jak mawiał chiński mędrzec Konfucjusz: „nawet najdłuższa podróż, choćby miała liczyć sobie tysiąc mil, zaczyna się od jednego kroku”, dlatego ten pierwszy, który prowadzi do zmiany – jest z reguły najtrudniejszy.

Złe dobrego początki

Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo. Jeśli nigdy prędzej nie biegałeś, pod żadnym pozorem nie porywaj się od razu na długie dystanse. Po pierwsze dlatego, że twój organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku i po pierwszych kilku minutach odniesiesz wrażenie, że zaraz „wyplujesz” płuca. Z tego tez powodu, będziesz odczuwać frustrację i zniechęcenie, dlatego też po zaledwie jednej próbie odrzucić sportowe buty w kąt.

Poza tym, w ten sposób możesz uszkodzić sobie stawy nieprzyzwyczajone do takich obciążeń lub doznać poważniejszej kontuzji np. złamania! W wyniku intensywnego wysiłku możesz nawet stracić przytomność, doznać zawału lub zapaści. Nie ryzykuj!

Metoda małych kroczków

Doświadczeni biegacze polecają wszystkim, którzy chcą rozpocząć techniki polegające na stopniowaniu wysiłku. Nie chodzi w niej o to ile kilometrów możesz przebiec, lecz jak długo jesteś w stanie to robić. Właśnie w ten sposób tak naprawdę zwiększa się wydolność organizmu, wzmacniają kości i stawy oraz poprawia ogólna sprawność organizmu. Właściwie dotlenione komórki wpływają również na właściwe funkcjonowanie naszych narządów – w tym mózgu, odpowiedzialnego za wszystkie procesy oraz samopoczucie.

Technika ta zakłada, że w ciągu 8-10 tygodni bez większego wysiłku będziemy w stanie biec nieprzerwanie przez 30 minut.

Rozpocznij swoją przygodę z bieganiem

Wychodząc biegać po raz pierwszy zastosujmy następujący system: 30 sekund truchtu, a następnie przejdźmy do 4,5 minuty marszu. Powtarzajmy czynność 6 razy, tak aby zajęła nam łącznie 30 minut. Najlepiej biegać we wtorki, czwartki i soboty. Po takim wysiłku organizm potrzebuje jednego dnia na odpoczynek i regenerację. Biegajmy w ten sposób przez cały tydzień.

W kolejnym tygodniu biegnijmy już 1 minutę, by później maszerować przez 4 minuty. Podczas trwania 3 tygodnia naszych treningów powinniśmy biec 1,5 minuty i tylko 3,5 minuty przeznaczyć na wolniejsze przemieszczanie się.

Na takiej zasadzie, co tydzień zwiększamy co 30 sekund długość trwania naszego biegu, by w końcu bez przeszkód móc przebiec całe pół godziny.

Dobre buty

Miej na względzie swoje bezpieczeństwo oraz weź pod uwagę ryzyko urazu stawu skokowego, kolanowego i biodrowego. Dlatego warto rozważyć zakup profesjonalnego obuwia do biegania, które nie tylko amortyzuje niezwykle silnie wstrząsy, ale również zapewniają odpowiednią wentylację i trzymanie stopy.

W trakcie biegu nacisk na piętę wynosi 200% masy ciała. Na zdrowiu nie należy oszczędzać. Ogromna ilość producentów obuwia do biegania oraz ich szeroka oferta sprawia, że konkurencja na rynku jest spora, dzięki temu na pewno będziemy mogli wybrać dla siebie coś w rozsądnej cenie.

Natalia Herzog

Komentarze

ewalub

6 lat temu

Ja słyszałam, że nie jest dla każdego. Mam koleżankę, która ma problemy z kręgosłupem i kiedyś razem biegałyśmy, ale w końcu lekarze jej zabronili.

Zostaw komentarz