Biel w wielu kulturach oznacza czystość. Dlatego też małżeństwa żyjące w czystości nazywa się białymi małżeństwami.

Tak jak wiele jest par, tak wiele jest motywacji do rezygnacji ze współżycia w związku. O ile w przypadku osób wierzących brak seksu przed ślubem nikogo zbytnio nie dziwi, to rezygnacja z uprawiania miłości po nim już tak.

Boję się ciąży

Częstym powodem unikania seksu jest strach przed ciążą. Pary stosujące wyłącznie naturalne metody antykoncepcji i nie planujące jeszcze dziecka, obawiają się niejednokrotnie wpadki, która może im skomplikować aktualne plany. Czasami strach jest tak silny, że para całkowicie rezygnuje z seksu. Dotyczy to nawet par, które stosowały metody mechaniczne czy hormonalne (a nawet kilka metod na raz). W przypadku paraliżującego strachu przed ciążą, najlepiej jest porozmawiać na ten temat z psychologiem lub psychoterapeutą, gdyż może mieć to głębsze przyczyny.

Nie uprawiam seksu z powodu traumy

Zdarza się, że rezygnacja ze współżycia jest efektem traumy. Zgwałcona lub molestowana kobieta potrafi mieć tak poranioną duszę, że ponowne zbliżenie do mężczyzny może być dla niej kwestią nie do przejścia. Konieczne jest aby po traumatycznych przeżyciach rozpocząć odpowiednią psychoterapię, najlepiej pod okiem psychoanalityka i/lub lekarza psychiatry. Partner powinien wtedy uzbroić się w cierpliwość, nie naciskać i być delikatnym, gdyż rany w psychice kobiety po przejściach są z reguły bardzo głębokie.