Chcę go ukarać

Niestety seks przez niektóre kobiety nadal jest traktowany jako narzędzie manipulacji. Kobiety chore z zazdrości potrafią każde spojrzenie na inną kobietę odebrać jako podrywanie jej. Wprowadzenie celibatu do związku jest wtedy najłatwiejszą formą ukarania partnera. Zapominają niestety nieraz o tym, że jest to miecz obosieczny. Partner może faktycznie zacząć zdradzać chorobliwie zazdrosną partnerkę lub po prostu się z nią rozstać. Chorobliwa zazdrość jest zaburzeniem, które powinno się zwalczać poprzez terapię psychologiczną.

Nie odczuwam podniecenia

W wielu przypadkach brak współżycia w małżeństwie jest dość prozaiczny – jeden lub oboje partnerów nie odczuwają podniecenia ani pociągu seksualnego. O ile związek z osobą aseksualną jest trudny dla partnera pragnącego współżycia, tak związek dwóch osób aseksualnych całkowicie nie jest dla nich problemem. Ważne jest aby już na początku związku poinformować partnera czy partnerkę, że seks nas absolutnie nie interesuje.

Związki tego typu nie są mniej wartościowe, gdyż to miłość a nie pożądanie są ich podstawą. Istotne jednak jest, aby osoba aseksualna nie ukrywała tego faktu przed partnerem, np. pod pozorem rezygnacji z seksu z powodów religijnych. Partner ma prawo wiedzieć, że na współżycie nie ma co liczyć. W związkach bez seksu ważna jest przede wszystkim wzajemna szczerość. Jeżeli obie strony rezygnują z niego świadomie, to nie jest żadnym problemem. Jeżeli jednak tylko jedna osoba cierpi z powodu braku współżycia, konieczne jest dojście do kompromisu i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. W innych przypadkach często może skończyć się to rozstaniem lub unieszczęśliwieniem jednego z partnerów.

Małgorzata Ptak