apteczka na wakacje

Wakacje coraz bliżej a wraz z nimi rozpoczną się liczne wyjazdy, kolonie czy weekendowe wypady. Jak to przy takich okolicznościach bywa, zdarzają się urazy czy drobne wypadki, więc najlepiej mieć w pogotowiu sprzęt medyczny. Wtedy przyda się apteczka na wakacje – jak ją skompletować?

Apteczka – niezbędna pomoc

Apteczka to obowiązkowy element wyposażenia samochodu oraz wszelkich miejsc pracy czy ośrodków publicznych i prywatnych. Umożliwia udzielenie pierwszej pomocy. Drobne urazy, skaleczenia czy zwichnięcia mogą przytrafić się nam wszędzie. Nie ważne czy jesteśmy w pracy, w szkole czy na wakacjach, w każdym miejscu warto być przygotowanym i zabezpieczonym. Jak skompletować wakacyjną apteczkę?

Maść na ukąszenia owadów

Latem atakują nas owady. Meszki, pszczoły, osy czy szerszenie mogą ukąsić, pozostawiając na skórze bolesny ślad. Na wypadek ukąszenia owadów, warto być zaopatrzonym w maść na ukąszenia. Złagodzi ona świąd i obrzęk skórny. Zniweluje także zaczerwienienie. Maść sprawdzi się także na ukąszenia komarów, których najwięcej znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych.

Plastry opatrunkowe

Rozbite kolano czy skaleczenie wymaga założenia opatrunku. Plaster zabezpieczy ranę, szczególnie jeśli spędzamy czas w terenie, na plaży czy w lesie. Do apteczki najlepiej schować plastry w różnym rozmiarze. Dla dzieci możemy wybrać kolorowe plastry opatrunkowe, które swoimi wzorami dodatkowo zniwelują ból oraz stres związany z upadkiem.

Woda utleniona

Woda utleniona służy do przemywania ran. Odkaża je, co pozwala na usunięcie wszelkich zabrudzeń, które mogły dostać się do skóry i krwi podczas upadku czy skaleczenia. Należy pamiętać, że woda utleniona po otwarciu, zachowuje swoje właściwości tylko przez 24 godziny. Jeśli nie mamy w apteczce wody utlenionej, alternatywą będzie zwykła czysta woda. Butelkę zawsze warto zabrać ze sobą w jakąkolwiek podróż.

Środki na biegunkę

W wakacje nie trudno o zatrucie pokarmowe. Podczas wyjazdów częściej stołujemy się w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych. Tłuste jedzenie, lody czy egzotyczne potrawy w połączeniu z upałem mogą skutkować żołądkową rewolucją. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się środki na biegunki, które pozwolą uniknąć nam długich godzin, spędzonych w toalecie.

Środki na chorobę lokomocyjną

Letni czas sprzyja podróżom, ale nie każdy z nas dobrze znosi jazdę autobusem czy rejs statkiem. Choroba lokomocyjna to zmora podróżnych, ale nie z odpowiednimi środkami. Środki na chorobę lokomocyjna pozwolą przetrwać, nawet najdłuższą podróż. Problemy z jazdą mogą mieć dzieci, dlatego wybierzmy takie tabletki czy syropy, które będą dostosowane do ich wieku.

Leki na przeziębienie

Wyjeżdżając na wakacje, nigdy nie mamy pewności, czy nie dopadnie nas choroba. Przeziębienie czy grypa to niezbyt ciekawa wizja urlopu, ale warto się na to przygotować. Leki na gorączkę czy kaszel oszczędzą poszukiwań najbliższej apteki. Jadąc w nowe miejsce, możemy zabrać ze sobą także termometr. Numer do naszego lekarza także może okazać się przydatny.

wakacyjna apteczkaApteczka na wakacje to zbiór przydatnych leków i innych środków medycznych, które są nieocenioną pomocą na wypadek choroby czy urazu. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc pamiętajmy, by apteczkę zapakować razem z innymi rzeczami, niezbędnymi w podróży.

Katarzyna Antos