Lato to doskonały czas na wyprawy do lasu – na rekreację, odpoczynek od miejskiego zgiełku albo by poszukać trochę ochłody od upałów. Jednak w lesie często czają się zagrożenia, o których musimy pamiętać.

Kleszcze – w lesie wróg nr 1

Kleszcze – w lesie wróg nr 1

Kleszcze to niepozorne, prawie niewidoczne pasożyty z rodziny pajęczaków. Na pozór są niegroźne, jednak mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Te pasożyty uwielbiają wilgotne i ciepłe obszary. Kryją się przeważnie w krzewach lub w gałęziach drzew (szczególnie tych niżej położonych), a także w trawach. Kąsają wszędzie, ale najbardziej lubią wgryzać się w ludzkie głowy za uszami, na rękach i nogach (zwłaszcza w zgięciach stawów, w pachwinach), na brzuchu.

Kleszcze przenoszą poważne choroby – wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu czy boreliozę. Im dłużej kleszcz znajduje się w organizmie człowieka tym zagrożenie jest większe dlatego po powrocie z lasu należy dokładnie sprawdzać ubranie i całe ciało. W przypadku znalezienia kleszcza należy go szybko wyjąć – zdecydowanym ruchem usuwamy całego kleszcza z ciała. Nie wolno go wykręcać, pozostawiać jego głowy ani smarować żadnymi substancjami. Najlepiej udać się do przychodni, gdzie zajmie się tym pielęgniarka.

Żmije – jadowity problem w lesie

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gatunek węża w Polsce. Można ją spotkać w każdym lesie, dlatego zawsze na wycieczkę należy ubierać pełne, wysokie buty i patrzeć pod nogi. Ma różne ubarwienie – od szarego, przez zielony i ciemnobrązowy po czarny oraz charakterystyczny zygzak na grzbiecie (czarne żmije go nie posiadają). W ciepłe dni lubi wygrzewać się na słońcu dlatego można spotkać ją nawet na leśnych ścieżkach. Żmija nie atakuje bez powodu a przed ukąszeniem głośno syczy. Zachowuje się agresywnie tylko wtedy, gdy czuje zagrożenie ze strony człowieka.