Jeżeli po narodzinach dziecka rodzice nie planują kolejnego malucha, warto pomyśleć o antykoncepcji. Po porodzie kobiety szczególnie zastanawiają się od kiedy mogą stosować antykoncepcję i jaka metoda będzie najbardziej właściwa, zwłaszcza gdy karmią piersią. Dla zabieganych mam, które mają i tak wiele spraw na głowie, wartym uwagi rozwiązaniem mogą okazać się nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne.

Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6-go tygodnia po porodzie. Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią. – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik – Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji. Antykoncepcja długoterminowa jest bardzo popularna na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania. –  dodaje dr Południewski.

Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia najwyższa skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom, które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego powiększenia rodziny, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie. Do metod długoterminowych należą: wkładka wewnątrzmaciczna „miedziana”, wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna i implant podskórny.

Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi to najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.