Jesienią jedni z nas narzekają na nadmierną senność, podczas gdy inni nie potrafią zmrużyć oka. Co zrobić, gdy sen nie chce nadejść, a przed nami ciężki i intensywny dzień?

Problemy z zasypianiem mogą być efektem niewłaściwej diety. Niedobór serotoniny sprawia, że nie potrafimy zmrużyć oka, chociaż padamy z nóg. Aby organizm mógł wytworzyć tę substancję, potrzebuje tryptofanu, aminokwasu, który znajdziemy w chudym mięsie, serach, rybach i roślinach strączkowych. Twoja dieta obfituje w białka, a mimo to skarżysz się na bezsenność? Pamiętaj, że tryptofan nie zostanie przekształcony w serotoninę, jeśli na twoim talerzu zabraknie węglowodanów. Osoby, które intensywnie się odchudzają, często mają problemy z zasypianiem, ponieważ rezygnują z pieczywa. Tymczasem kromka chleba razowego jest wskazana. Jeśli podejrzewasz, że za twoje problemy z zasypianiem odpowiada niewłaściwa dieta, zjedz kilka suszonych daktyli lub śliwek. W ciągu kilkudziesięciu minut podniosą one poziom cukru we krwi, nawet nie zauważysz, gdy zmrużysz oczy.

Chcesz zasnąć? Wywietrz mieszkanie!

Zanim położysz się do łóżka, powinieneś przygotować mieszkanie. Udowodniono, iż w przegrzanych sypialniach trudniej zmrużyć oko. Jeśli chcesz znaleźć się w objęciach Morfeusza, wieczorem powinnaś przewietrzyć mieszkanie. Obawiasz się, że wyziębisz w ten sposób mieszkanie? Jesienią i zimą wystarczy uchylić okno na kilka minut, by zauważyć różnicę.

Przygotuj aromatyczną kąpiel z lawendą

W walce z bezsennością doskonale zdaje egzamin aromatyczna kąpiel z lawendą. Jej charakterystyczna woń wykazuje działanie rozluźniające i uspokajające. Możesz kupić gotową mieszankę przeznaczoną do kąpieli, my jednak polecamy tradycyjne rozwiązanie. Aby przygotować aromatyczną kąpiel wystarczy zalać garść kwiatów lawendy, lipy oraz ziela macierzanki 3 litrami wrzątku, po czym odstawić na 20 minut. Następnie wannę napełniamy ciepłą wodą i wlewamy zioła.

Zneutralizuj żyły wodne

Nie brakuje również głosów, iż za problemy z zasypianiem odpowiadają żyły wodne. Osoby, które wierzą w bioenergoterapię, mogą zneutralizować energię, układając pod łóżkiem świeże gałązki brzozy czy kasztany.

Nie denerwuj się przed snem

Warto pamiętać, iż trudno zmrużyć oczy, gdy we krwi utrzymuje się wysoki poziom adrenaliny. Ten hormon, wydzielany w sytuacjach stresowych, nie znika z organizmu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jeśli przed snem pokłóciłyśmy się przez telefon z koleżanką ze studiów,tej nocy nieprędko zmrużymy oczy.

Jeśli bezsenność nie ustępuje, chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, by rozwiązać problem, warto zapisać się na wizytę u specjalisty.