Alergia u dzieci
Mikhail Nilov z Pexels

Alergia dotyka coraz więcej osób, w tym również dzieci. Wiosną i latem w sposób szczególny daje się we znaki. Wynika to z faktu, iż na ten czas przypada sezon wegetacyjny, rośliny wówczas kwitną i pylą. Alergia u dzieci bywa bardzo uciążliwa, ciężko ją również rozpoznać, ponieważ maluchom z trudem przychodzi udzielanie odpowiedzi dotyczących ich stanu zdrowia.

Spis treści:

  1. Alergie wziewne u dzieci – co uczula najczęściej?
  2. Dlaczego uczulenie u dzieci często myli się z przeziębieniem?
  3. Jak wygląda diagnostyka alergii u dzieci?
  4. Alergia wziewna u dzieci – nie lekceważ jej!
  5. Odczulanie dzieci – jak przebiega?
  6. Leki antyhistaminowe u dzieci mają charakter doraźny!

Alergie wziewne u dzieci – co uczula najczęściej?

Alergie wziewne u dzieci to nadmiarowa reakcja ze strony układu odpornościowego na niegroźne substancje w powietrzu, które przedostają się do ich organizmów poprzez usta i nos. Do najczęściej spotykanych alergenów wziewnych zaliczamy pyłki, sierść zwierząt oraz roztocza kurzu domowego. Tym, co nas uczula, są białka.

Dlaczego uczulenie u dzieci często myli się z przeziębieniem?

Alergia u dzieci często bywa mylona ze zwykłym przeziębieniem. Wszak wiele maluchów, chodząc do przedszkola czy żłobka, wraz stamtąd z katarem czy kaszlem. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna, która skutkuje wytoczeniem ciężkich dział przeciwko niegroźnym substancjom w powietrzu, uruchamia stan zapalny. W rezultacie obserwuje się kichanie, kaszel i katar. U wielu dzieci dotkniętych alergią wziewną pojawia się także alergiczne zapalenie spojówek. Wspomniane dolegliwości należą do uciążliwych. Czasem jednak objawy alergii wziewnych u dzieci przyjmują znacznie poważniejszy wymiar. Manifestują się poprzez astmę czy atopowe zapalenie skóry.

Jak wygląda diagnostyka alergii u dzieci?

Alergia u dzieci zazwyczaj pojawia się u kilkulatków. U najmłodszych pociech raczej się jej nie stwierdza. Uczulenie u dzieci ciężko rozpoznać, ponieważ maluch nie potrafi dobrze opisać objawów, które mu doskwierają. Niechętnie też poddaje się procedurom medycznym. Diagnostyka alergii jest realizowana od 5. roku życia. W celu potwierdzenia uczulenia i ustalenia przyczyny, wykonuje się testy skórne punktowe i/lub panel wziewny. W skład tego ostatniego wchodzi 20 najczęściej spotykanych alergenów wziewnych. Ujemny wynik panelu wziewnego nie oznacza zatem, że nie mamy do czynienia z uczuleniem. Po prostu wyklucza alergię na najpopularniejsze alergeny wziewne.

Alergia wziewna u dzieci – nie lekceważ jej!

Alergia wziewna u dzieci nie powinna spotykać się z lekceważeniem ze strony rodziców. Niestety wiele osób uważa, że wystarczy zredukować objawy, sięgając po leki antyhistaminowe. Tymczasem alergia to poważna choroba, która nieleczona może się rozwijać. Początkowo maluch cierpi na alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Z czasem zaczyna doskwierać mu astma i atopowe zapalenie skóry.

Odczulanie dzieci – jak przebiega?

Leczenie alergii odbywa się poprzez odczulanie. Pod tym terminem kryje się podawanie dziecku niewielkich, ściśle kontrolowanych dawek alergenu. Ma to na celu wykształcić w nim tolerancję na substancję, która wywołuje nadmierną reakcję immunologiczną. Odczulanie zwykło się utożsamiać z iniekcją. Tymczasem medycyna nieustannie się rozwija. Dziś odczulanie przeprowadza się także podanie tabletek czy płynu.

Leki antyhistaminowe u dzieci mają charakter doraźny!

Gdy objawy alergii u dziecka stają się dokuczliwe, można mu podać lek antyhistaminowy. Ma on za zadanie złagodzić objawy uczulenia. Niestety, choć katar alergiczny czy kaszel ustąpią, to nieleczona alergia może z czasem przyjąć znacznie poważniejszą postać. Pamiętajmy o tym, że leki antyhistaminowe dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych. Nie wszystko, co u nas świetnie zdaje egzamin, sprawdzi się w przypadku naszego malucha. Tutaj najlepiej skoncentrować dobór leku z lekarzem lub farmaceutą. Także leki OTC, choć są dostępne bez recepty, należy stosować, ściśle przestrzegając zaleceń producenta.

Zapraszamy do lektury: