Fitness

Aktywność fizyczna w chłodne dni

Czy chłodne dni i kiepska pogoda są wystarczającym powodem do zrezygnowania z aktywności fizycznej? Nic bardziej mylnego. Musimy tylko wybrać odpowiednią formę ćwiczeń, czyli taką, dzięki której utrzymamy dobrą kondycję, a nie rozchorujemy się na grypę.

Czy chłodne dni i kiepska pogoda są wystarczającym powodem do zrezygnowania z aktywności fizycznej? Nic bardziej mylnego. Musimy tylko wybrać odpowiednią formę ćwiczeń, czyli taką, dzięki której utrzymamy dobrą kondycję, a nie rozchorujemy się na grypę

Aktywność fizyczna a kiepska pogoda

Są osoby, którym ani śnieg, ani deszcz nie przeszkadza w bieganiu czy jeździe na rowerze. Nie każdy jednak czuje się bezpiecznie biegając po śniegu, a zresztą jest to zazwyczaj niebezpieczne z racji nieodśnieżonych i oblodzonych dróżek czy chodników. Zimą lepiej jest wybierać sporty zimowe niż „na siłę” ćwiczyć tak, jak latem czy wiosną. Jesienią możemy jednak pozwolić sobie na więcej. Zimne dni nie powinny być jednak wytłumaczeniem dla rezygnacji z ćwiczeń. Co więc możemy robić?

W dni, kiedy jest chłodno, ale nie pada deszcz czy nie wieje silny wiatr, możemy nadal biegać czy jeździć na rowerze. Coraz bardziej popularny nordic walking jest również dobrym sportem jesiennym, gdyż ćwiczymy całe ciało, a jednocześnie dostosowujemy tempo i nie „łykamy” za dużo zimnego powietrza.

Jesienią, kiedy nie jest gorąco i parno, możemy też grać w piłkę nożną czy siatkówkę. Warto tak spędzać czas z dziećmi czy wnukami. Z maluchami możemy też pobawić się w ogrodzie – bieganie po ogródku, grabienie liści i obsypywanie się nimi czasami jest uznawane za jakieś szaleństwo, ale moim zdaniem zabawy i śmiechu nigdy nie jest za wiele.

A może fitness club?

Jeśli w chłodne dni nie chcemy ćwiczyć na zewnątrz, to możemy skorzystać z oferty siłowni czy fitness clubu. I panie, i panowie znajdą coś ciekawego dla siebie. Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta na basenie.

W wielu miastach są ciekawe obiekty sportowe, na których możemy uprawiać tenis czy squash. W każdym z tych przypadków znajdujemy się wewnątrz pomieszczeń, nie jesteśmy więc narażeni na wiatr czy deszcz.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

W chłodne dni ogromne znaczenie ma to, jak się do tych ćwiczeń przygotujemy. Źle dobrana odzież czy brak odblasku może być przyczyną choroby bądź nawet wypadku. Dlatego też nie zapomnijmy o:

  • ubraniu się na cebulkę,
  • chronieniu uszy, rąk, stóp, a także berek,
  • chronieniu głowy przed wiatrem,
  • noszeniu odblaskowej odzieży,
  • ochronie przeciwsłonecznej,
  • piciu dużej ilości płynów.

Zawsze tez musimy dostosowywać się do pogody, a także zwracać uwagę na znaki, które daje nam organizm. Nie możemy lekceważyć objawów, bowiem może to doprowadzić do odmrożenia bądź hipotermii.

Chłodne dni nie powinny być przeszkodą w uprawianiu sportów. Jogging czy jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie jesiennych dni. Zawsze też możemy się wybrać na przejażdżkę konną bądź na wycieczkę po lasach i pagórkach. Ważne jest to, że mamy chęci i jesteśmy odpowiednio przygotowani.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *