Malutki pęcherzyk żółciowy jest nieoceniony w procesie trawienia. Wspomaga on pracę układu pokarmowego. Na pewno słyszałaś o kamieniach żółciowych. Co to za przypadłość, co ją powoduje i jak się ją leczy?
Skąd się biorą kamienie żółciowe?
Pęcherzyk żółciowy jest elementem układu pokarmowego i stanowi magazyn żółci. Leży pod wątrobą i jest połączony przewodem pęcherzykowym z drogami żółciowymi. Gromadzi żółć w okresie między posiłkami po to, by móc ją wydzielić po posiłku, gdyż umożliwia ona trawienie tłuszczów.
Najczęstszą przypadłością tego narządu jest kamica pęcherzykowa.
W chorobie tej w pęcherzyku żółciowym tworzą się różnej wielkości kamienie. Czynnikami zwiększającymi ryzyko kamicy są otyłość, płeć żeńska, cukrzyca, podeszły wiek, podwyższone stężenie triglicerydów, duże wahania masy ciała. Kamica 4-krotnie częściej występuje u kobiet.
Najczęściej jest bezobjawowa i to nawet u 2/3 osób z kamieniami w pęcherzyku.
Objawy
U pozostałych występuje tak zwana kolka, czyli ostry ból pod prawym łukiem żebrowym nasilający się przy ruchach. Towarzyszą jej wymioty, ból promieniujący czasem pod prawą łopatkę, trwający najczęściej do 6 godzin.
Na tym tle czasem może dojść do powikłania w postaci zapalenie pęcherzyka żółciowego, wymagającego leczenia szpitalnego w trybie nagłym. Kończy się to najczęściej usunięciem pęcherzyka żółciowego.