Stres może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, choć nam raczej kojarzy się z czymś nieprzyjemnym. Radosne zdenerwowanie i oczekiwanie na coś miłego może być przyjemne, ale nikt nie lubi czuć się źle.
Czas działania stresorów
Stresor to inaczej czynnik, który powoduje stres. Może być nim zarówno nagły, nieprzyjemny dźwięk, jak i na przykład śmierć kogoś bliskiego, albo wizyta dawno nie widzianej, ukochanej osoby. Niektórzy są bardziej podatni na stres, niż inni, więc więcej wydarzeń będzie dla nich okazją do zdenerwowania.
Pozytywny stres niesie ze sobą radość, oczekiwanie, oszołomienie. Wbrew pozorom wygrana na loterii wiąże się z bardzo dużym obciążeniem układu nerwowego. Jest to stres w miarę niegroźny – siła pozytywnych stresorów szybko znika, łatwo przyzwyczajamy się do radości i przestajemy ją odczuwać.
Inaczej jest w przypadku negatywnych stresorów – ich działanie jest bolesne, a skutki odczuwamy długo po tym, jak przestaną działać. Złe wspomnienia ranią bardziej, niż dobre cieszą.
Mówi się również o sytuacjach stresowych, czyli takim okresie życia, kiedy negatywne stresory działają dzień po dniu – na przykład w pracy, czy po przeżyciu czegoś wyjątkowo bolesnego